Bolące stawy

Wiele osób (niekoniecznie w podeszłym wieku) narzeka na ból stawów. Najczęściej źródłem bólu jest zwyrodnienie lub toczący się stan zapalny. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że dolegliwości stawów mogą mieć związek z zaburzeniami odporności lub zaburzeniami przemiany materii. Poznaj przyczyny schorzeń stawów.

Reumatyzm

Na pierwszy plan wysuwa się choroba zwyrodnieniowa. Zazwyczaj zwyrodnienie powstaje na tle nieprawidłowego obciążenia stawów, powstawania osteofitów, czyli wyrośli. Choroba reumatyczna potrafi być prawdziwym przekleństwem. Stawy są wówczas opuchnięte i niezwykle wrażliwe na dotyk. Ból odczuwany jest także, gdy nasze ciało jest w spoczynku; nasila się nad ranem. Najczęstszą postacią reumatyzmu jest reumatoidalne zapalenie stawów. Przebieg choroby związany jest z zapaleniem błony maziowej, która stopniowo unieruchomi staw. Chorobami reumatycznymi są także zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, ostra gorączka reumatyczna, poligamia reumatyczna. Aby rozpoznać chorobę, przeprowadza się między innymi badanie krwi.

Łuszczycowe zapalenie stawów

Łuszczycowe zapalenie stawów charakterystyczne jest dla łuszczycy skórnej objawiającej się skórnymi wykwitami. Ten typ choroby stawów może jednak rozwijać się bez obecności schorzenia skórnego. Pierwsze zmiany chorobowe pojawiają się w stawach palców rąk i stóp. Czasami choroba atakuje kręgosłup stawy krzyżowo-biodrowe.

Chlamydioza

Za infekcję odpowiedzialne są bakterie Chlamydia trachomatis. Najczęściej przenoszone są drogą płciową lub w czasie porodu z matki na dziecko. Początkowo choroba przebiega bezobjawowo. Następnie pojawiają się bóle w podbrzuszu, upławy, bóle podczas stosunków. Trzeba pamiętać, że ból stawów spowodowany przez chlamydię świadczy o tym, że choroba się rozprzestrzenia.

Zaburzenia pracy tarczycy

Jeśli chodzi o schorzenia tarczycy, to rozwój stanu zapalnego w stawach może spowodować zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy. Ból dotyczy głównie stawów ramion. Ostrą postacią jest Hashimoto,  czyli przewlekłe zapalenie tarczycy. Ból przypomina dolegliwości stawów i mięśni występujących podczas grypy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.