Jak działa ludzkie serce?

Nawet, jeżeli nie doskwierają Ci kłopoty z sercem, warto zadbać już dziś o ten narząd. Dlaczego? Dlatego, że choroby serca są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Statystyki mówią, iż rocznie umiera na nie około 175 tysięcy osób – stanowi to aż 46 procent wszystkich zgonów. Jak zbudowane jest serce?

 

 

Budowa serca ludzkiego

Serce ludzkie zbudowane jest z czterech jam, czyli dwóch przedsionków i dwóch komór. W prawym przedsionku zbiera się odtleniona krew z całego organizmu, przepływa do prawej komory i następnie do płuc, gdzie pobierany jest tlen z wydychanego powietrza. Tak dotleniona krew trafia do lewego przedsionka i później do prawej komory. To właśnie z prawej komory rozprowadzana jest po całym organizmie. Podczas tego mechanizmu dostarcza komórkom ciała tlen oraz masę substancji odżywczych. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że pracę serca koordynuje układ bodźcowo-przewodzący. Polega to na wysyłaniu odpowiednich impulsów elektrycznych powodujących skurcze przedsionków serca. Krew dosłownie wtłaczana jest z przedsionków do komór. Po skurczu ma miejsce wyrzut krwi do pnia płucnego oraz aorty. Kolejna faza pracy to pauza. W tym czasie przedsionki i komory są w stanie rozkurczu, krew zaś wlewa się z żył głównych i płucnych do przedsionków, a później do komór. Następnie cały proces powtarza się w postaci cyklu. Jamy serca oddzielone są od siebie zastawkami, a ich głównym zadaniem jest zapobieganie cofaniu się krwi. Kiedy zastawki się zamykają, pojawiają się charakterystyczne odgłosy bicia serca.

Sercowe ciekawostki

Przeciętne serce w ciągu całego życia przepompowuje 1,5 miliona baryłek krwi – jedna baryłka to około 160 litrów krwi.

Serce płodu zaczyna bić w wieku czterech tygodni.

Energia serca jest ogromna! Codziennie serce produkuje tak potężną dawkę energii, iż samochód ciężarowy mógłby pokonać odległość 32 kilometrów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.