Mitologia cukrzycy

Według statystyk w Polsce na cukrzycę cierpi co jedenasta osoba. Liczba chorych wzrasta jednak co jakiś czas. Pomimo tego, że cukrzyca szerzy się dzisiaj niczym epidemia, to nadal wielu ludzi uważa, że tylko osoby otyłe, spożywające duże ilości słodycze są narażone na to schorzenie. Poznaj mity dotyczące cukrzycy.

Cukrzyca – prosta definicja

Cukrzyca to ogólna nazwa grupy chorób metabolicznych. Ich cechą wspólną jest podwyższony poziom glukozy we krwi. Z czego wynika nadmiar glukozy we krwi? Oczywiście z zaburzeń produkcji działania hormonu insuliny.

Rozróżniamy dwa główne typy cukrzycy:

  • Cukrzycę typu 1 – może się już pojawić w dzieciństwie lub okresie dojrzewania. Schorzenie oznacza, że w organizmie brak zupełnie insuliny.
  • Cukrzyca typu 2 – to najczęściej występujący typ cukrzycy. Chodzy mają normalny lub podwyższony poziom insuliny we krwi.

Mity

Szczupłe osoby nie chorują na cukrzycę

Nie ma nic bardziej mylnego. Tak naprawdę nieprawidłowe nawyki żywieniowe podwyższają tylko ryzyko choroby, jednak nie są bezpośrednią przyczyną choroby. Otyłość jest charakterystyczna dla cukrzycy typu 2, jednak nie jest to żadną normą. W przypadku cukrzycy typu 1 zapadają na nią głównie osoby szczupłe.

Cukrzyca pojawia się tylko w podeszłym wieku

Na cukrzycę typu 2 chorują ludzie starsi, ale to nie znaczy, że choroba nie dotknie osoby młodszej. Cukrzycę można wykryć nawet u dzieci.

Leczenie cukrzycy polega na podawaniu insuliny

Leczenie choroby uzależnione jest od typu cukrzycy. Nie wszyscy cukrzycy muszą przyjmować zastrzyki z insuliną. Zastrzyki z insuliną stosuje się najczęściej w przypadku cukrzycy typu 1. W drugim przypadku chorzy przyjmują leki przeciwcukrzycowe.

Zupełny koniec z cukrem

Przy chorobie najważniejsza jest dieta cukrzycowa. Cukrzyk powinien unikać przede wszystkim cukrów prostych. W tym aspekcie trzeba koniecznie trzymać się zaleceń lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.