Pielęgnacja suchej skóry dziecka

Wydawałoby się rzeczą naturalną, że dzieci mają zdrową, nawilżoną i elastyczną skórę. Tymczasem sytuacja wygląda nieco inaczej. Częstym problemem jest nadmierna suchość. W jaki sposób można poradzić sobie z tą niedogodnością?


Czym charakteryzuje się sucha skóra?

Cera sucha potrafi być źródłem ogromnego dyskomfortu. Doskwiera wówczas odczucie ściągania  oraz pieczenie naskórka. Dodatkowo miejsca dotknięte suchością są zaczerwienione. Sucha skóra może być cechą wrodzoną lub być wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji. Więcej o przyczynach suchej skóry u dziecka przeczytacie tutaj.

Sucha skóra

Do właściwości przypisywanych skórze suchej wliczymy również następujące zależności:

  • Bardzo szybko ulega podrażnieniu.
  • Wymaga odpowiedniego nawilżania.
  • Może ulec odwodnieniu.
  • Jest szorstka, często łuszczy się.

Prawidłowa pielęgnacja to klucz do sukcesu

Istnieje wiele czynników, które są w stanie poprawić stan naskórka. Jakie aspekty należy wziąć pod uwagę?

Po pierwsze sucha skóra nie lubi zbyt wysokich temperatur. Do czego doprowadza najczęściej przegrzanie się? Kiedy dziecku jest gorąco, zaczyna się pocić. Wówczas może dojść do odwodnienia naskórka. Dlatego też letnią porą nie ubierajmy grubo dzieci. Wiele rodziców chce w ten sposób chronić dziecko przed działaniem szkodliwego promieniowania słonecznego. Nie tędy droga. Lepiej zadbajmy o to, by na dworze dziecko bawiło się w cieniu.

Po drugie sucha skóra nie toleruje częstych kąpieli. Obsesyjne szorowanie skóry dziecka pozbawia naturalnej bariery ochronnej. Cera nie ma jak bronić się przed działaniem patogenicznych czynników. Bardzo ważne jest to, byśmy nie przedłużali czasu kąpieli. Im mniej czasu spędzonego w wannie, tym lepiej.

Po trzecie, jeśli dziecko ma suchą skórę, stosujmy adekwatne do potrzeb kosmetyki. Każda kąpiel wymaga zastosowania preparatu nawilżającego.

Krem

Po czwarte zwróćmy uwagę na ubranko dziecka. Kupujmy tylko i wyłącznie stroje bawełniane, latem – przewiewne, naturalnie oddychające.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.