Pomysł na balkon

Balkon to taki „kawałek przydomowego podwórka”. Wystarczy przejść się osiedlowymi alejkami, by przekonać się, ilu osobom brakuje prac w ogródkach. Balkonowe doniczki z kwiatkami, fantazyjne ozdoby, kratki drewniane i nieco bardziej nowoczesne i oryginalne rozwiązania. Z tego artykułu dowiesz się między innymi, jak urządzić balkon oraz jaka powinna być aranżacja małego balkonu.

***

Skąd w ogóle mógł się wziąć pomysł na taki element przedłużenia domu, jak balkon? Historia tej konstrukcji może zadziwić niejednego z Was. Otóż średniowieczna Europa to czas podbojów, walk polegających między innymi na zdobywaniu murów. Wymyślono zatem hurdycję, czyli przenośny ganek umieszczany na murze lub wieży. Średniowieczny „balkon” stwarzał nowe możliwości obronne, na przykład otwory umieszczone na hurdycji umożliwiały lepszą lokację dla łuczników. Ganek sprawiał, że można było precyzyjniej obserwować ruchy przeciwnika. W XIV wieku hurdycje zaczęły znikać na rzecz stałych konstrukcji – były to murowane machikuły. Bardzo często machikuły otaczały cały obwód wieży.

Konstrukcję taką, jak balkon rozpropagował Szekspir. W jaki sposób? Oczywiście przez opisanie historii Romea i Julii. Romeo miał w zwyczaju wystawać przed balkonem Julii, która to dzięki balkonowi również odwzajemniała uczucia.

Dzisiaj balkon to nadwieszona część lokalu mieszkalnego stanowiąca wspaniałe rozwiązanie ergonomiczne. Kiedy jest ciepło, możemy na balkonie suszyć pranie. Bardzo wielu użytkowników traktuje balkon jako ozdobę, a także miejsce, gdzie można oddać się błogim chwilom relaksu. Ja także należę do tego typu ludzi. Nie ma to, jak lektura ulubionej książki, herbatka lub inny napój i oczywiście wygodne krzesło balkonowe.

Typowa budowa balkonu składa się z płyty balkonowej, wsporników, a także balustrady.

Aranżacja małego balkonu

Aranżacja małego balkonu to nie lada wyzwanie. Szczególnie, jeśli chcemy, żeby było to miejsce przytulne i estetyczne. Na szczęście odpowiedni wystrój balkonu potrafi zdziałać prawdziwe cuda. Jeśli ktoś boi się namnażania kosztów, to zupełnie bez powodu. Wystarczy kilka drobiazgów, kwiatów oraz elementów ozdobnych, by nasz balkon zamienił się w prawdziwe dzieło sztuki.

Zacznijmy od podstawy, a będzie nią oczywiście podłoga. Pomysłów może być wiele. Jedni wolą drewniane podłoże, inni inwestują w sztuczną trawę. Moją balkonową podłogę zdobi wykładzina i też jest dobrze. Jeżeli miałabym zmienić ten element wystroju, to wybrałabym sztuczną trawę. Dlaczego? Z prostego względu. Kocham naturę, a sztuczna trawa na balkonie da chociaż namiastkę tego wrażenia. Nie musimy się też obawiać czynników atmosferycznych, sztucznej trawie niestraszny deszcz i wysokie temperatury. Musimy jednak pamiętać o tym, by zabezpieczyć sztuczną trawę w zimę… czyli chowamy materiał, by wyciągnąć go wiosenną porą.

Zadbany balkon to przede wszystkim czysty balkon. Dlatego też warto dokładnie oczyścić i pomalować przydomową konstrukcję. Należy starannie wyczyścić parapety, odnowić płytki, usunąć zalegające przedmioty (kiedy przystępowałam do czynności porządkowych, musiałam usunąć takie rzeczy, jak płyta szklana, połamane doniczki, stare słoiki – na szczęście oduczyłam się już takiego chomikowania; ktoś kiedyś mi powiedział: „jeśli czegoś nie używasz przez rok, prawdopodobnie nigdy już ci to nie będzie potrzebne”). Tak przygotowany i odnowiony balkon gotowy jest na dalsze zabiegi upiększające.

Inspiracje

Inspiracje możemy czerpać z różnych źródeł. Dobrym pomysłem jest oczywiście Internet. Fani papierowych publikacji mogą zaopatrywać się w miesięczniki dotyczące szeroko pojętej aranżacji lokalu mieszkalnego.

Ostatnio widziałam u sąsiadów wspaniałe rozwiązanie. Balustradę zdobiła mata wiklinowa. Coraz częściej można spotkać się także z umieszczaniem kolorowych światełek, ozdobnych kul, a także dzwonków… tylko pamiętajmy, że dzwonki poruszane przez wiatr mogą być uciążliwe dla naszych sąsiadów.

Warto zaopatrzyć się w oryginalne donice – mogą być powieszone na sznurku lub same być wykonane z wikliny. Dużą popularnością cały czas cieszą się doniczki podłużne wieszane na balustradzie.

Jakie wybrać kwiaty?

Wystrój balkonu podkreślą oczywiście dobrze dobrane kwiaty. Osobiście polecam pelargonie. Z jakich względów akurat te kwiaty? Otóż rośliny te są odporne na suszę i niekorzystne warunki atmosferyczne. Ponadto wyglądają pięknie i zjawiskowe, a przede wszystkim bardzo prosto jest je hodować. Inne piękne kwiaty balkonowe to petunie, fuksje, lobelie itp. Na balkonie wspaniale i majestatycznie prezentują się rośliny o zwisających pędach.

Hodując na balkonie kwiaty, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Mianowicie rośliny muszą być dopasowane do całej aranżacji balkonu. Jeśli nie lubimy intensywnego zapachu, nie przesadzajmy z ilością kwiatów. Aby rośliny rosły nam obficie, nie zapominajmy o właściwej pielęgnacji. Zakup odpowiednią ziemię i wymieszaj ją z nawozem. Dzięki temu kwiaty balkonowe będą prezentowały się zjawiskowo.

Dodaj komentarz