Praca w Holandii – porady. Co musisz wiedzieć przed wyjazdem?

Holenderski rynek pracy to przede wszystkim zapotrzebowanie do sektora fizycznego i sezonowego. Dlatego też wielu Polaków podejmuje w tym kraju zatrudnienie. Holenderski rynek pracy różni się znacznie od polskiego. Co musisz wiedzieć przed wyjazdem?

***

Zapotrzebowanie na pracę

Tak, jak wspomniałam we wstępie w Holandii potrzebni są głównie pracownicy fizyczni. Bez żadnego problemu można podjąć się prac w różnych branżach, np. w ogrodnictwie, rolnictwie, budownictwie, przemyśle, logistyce, a także transporcie. Z pewnością wielu ucieszy, że praca w Holandii jest przez cały rok. Związane jest to między innymi z rozwojem nowoczesnych technologii zapewniających kontynuację prac nie tylko w sezonie wiosenno-letnim.

Specyfika rynku pracy

W Holandii dosyć popularne są tak zwane kontrakty zerowe. W tego typu umowie nie ma zdefiniowanych godzin pracy. W takim kontrakcie możemy mieć podaną minimalną i maksymalną liczbę godzin, przykładowo – od 0 do 40 godzin tygodniowo. Co to oznacza w praktyce? Otóż pracodawca zapewnia pracownikowi tyle godzin, ile wymaga wykonanie konkretnej pracy. Dla pracownika nie jest to trochę korzystne, gdyż może się okazać po przyjeździe, że nie dostajemy tej pracy.

Pracę w Holandii może podjąć każdy Polak. Potrzebny jest tylko dowód osobisty oraz paszport. Kwestię wynagrodzenia wyznacza między innymi płaca minimalna i jest ona uzależniona od wieku. Im jesteśmy starsi, tym płaca minimalna rośnie.

Wystarczą tylko dwa kroki do podjęcia legalnej pracy. Po pierwsze musimy zarejestrować się w Gemeente (jest to siedziba lokalnych władz) Do rejestracji potrzebny będzie adres. Na spotkaniu otrzymujemy BSN, czyli odpowiednik naszego PESEL-u. Po drugie zakładamy konto w banku. Założenie konta w banku to także gwarancja otrzymania ubezpieczenia zdrowotnego.

A jak jest z kosztami leczenia? Jako obywatele Unii Europejskiej mamy prawo do bezpłatnej opieki medycznej; oczywiście w zakresie niezbędnych świadczeń. Wystarczy tylko mieć czynną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Warto wiedzieć, że w Holandii pokrywa się część kosztów za transport sanitarnych oraz całość za koszt transportu powrotnego do Polski. Dlatego też należy się przed wyjazdem ubezpieczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.