Skutecznie zwalcz kaszel swojego maluszka

Sezon przeziębień i wzmożonych ataków grypy w pełni. Szczególnie dzieci źle znoszą objawy chorobowe. Chociaż dyskomfort dróg oddechowych nie zawsze oznacza stan zapalny, najczęściej odpowiedzialne są za niego wirusy, bakterie oraz grzyby. W większości przypadków przyczyna kaszlu nie jest groźna. Zawsze jednak warto skonsultować stan dziecka z pediatrą.


Rodzaje kaszlu

Kaszel suchy

Kaszel suchy oznacza najczęściej początek infekcji. Jest to najbardziej dokuczliwy objaw chorobowy. Świadczy najczęściej o podrażnieniu zakończeń nerwowych w błonie śluzowej dróg oddechowych. Dziecko kaszle, gdyż ma wysuszoną śluzówkę gardła.

choroba

Kaszel mokry

Kaszel mokry to proces odkasływania śluzu. To dobra wiadomość. Organizm pozbywa się w ten sposób zalegającej flegmy. Kiedy drogi oddechowe zostają definitywnie oczyszczone, wówczas kaszel automatycznie się kończy.

Kaszel szczekający

Kaszel szczekający oznacza przeważnie zapalenie krtani. Najczęściej dotyczy dzieci w wieku 3 i 4 lat. Infekcja jest bardzo nieprzyjemna, a dziecko może zacząć się dusić. Zwiększający się obrzęk znacznie utrudnia oddychanie. W niektórych przypadkach należy natychmiast wezwać lekarza. Pamiętajmy, aby przed jego wizytą nie podawać dziecku nic do picia. Zapewnijmy maluchowi dostęp świeżego i chłodnego powietrza.

Sposoby na kaszel

syropJednym ze sposobów jest naturalny syrop na kaszel. Taki preparat wspiera drogi oddechowe oraz wspomaga odporność organizmu. Przykładem takiego specyfiku jest Pelavo syrop. W swym składzie zawiera standaryzowany ekstrakt z korzenia pelargonii afrykańskiej, który naturalnie wspiera układ oddechowy. Oprócz niego znajdziemy w nim również ekstrakt z lipy (działający napotnie, pobudzający jednocześnie mechanizmy obronne organizmu) oraz witaminę C.

Można również wspierać się domowymi metodami. Oto najskuteczniejsze z nich:

  • Zadbajmy o odpowiednie nawilżenie powietrza. Suche powietrze podrażnia śluzówkę. Dlatego też możemy dla przykładu powiesić na kaloryfer mokre ręczniki.
  • Inhalacje – wystarczy już para wodna; świetnie nawilży podrażnioną błonę śluzową. Do inhalacji nadają się również takie zioła, jak tymianek, szałwia czy rumianek.
  • Oklepywanie pleców – znacznie ułatwia wydzielanie i odrywanie flegmy. Kierunek oklepywania – od żeber do ramion. Dłoń układamy w „łódeczkę”.
  • Więcej poduszek pod głową – wyższa pozycja głowy dziecka w stosunku do ciała sprawi, że o wiele łatwiej będzie można odkrztusić zalegającą wydzielinę.

Dodaj komentarz