Spanie w ciąży – który bok?

Niczym nie zakłócony zdrowy sen w ciąży, jest bardzo potrzebny każdej przyszłej mamie. Niestety nie zawsze udaje się im przespać spokojnie i wygodnie całą noc. Im ciążowy brzuszek staje się większy, tym problemy ze spaniem również się nasilają. Ciążowe dolegliwości takie jak: mdłości czy skurcze łydek, ból kręgosłupa, również nie ułatwiają szybkiego zasypiania. Dlatego znalezienie dogodnej pozycji do spania dla kobiet w stanie błogosławionym  nie jest proste. I tu pojawia się pytanie na którym boku spać w ciąży?

Spanie w ciąży na brzuchu

Przyszłe mamy, które lubią spać na brzuchu z pewnością zastanawiają się czy jest to w pełni bezpieczna pozycja do odpoczynku. W tej pozycji można spać w pierwszym  trymestrze ciąży, kiedy brzuszek jest praktycznie niewidoczny, a płód jest jeszcze mały. Dziecko w tym okresie ciąży, jest chronione przez macicę oraz jamę brzuszną i kość łonową, dlatego też spanie na brzuchu nie stwarza niebezpieczeństwa. Ta pozycja snu jest odradzana mniej więcej od drugiego trymestru ciąży, kiedy to brzuszek staje się widoczny. Sapnie na brzuchu z zaokrąglonym brzuszkiem jest przede wszystkim niewygodne, a to utrudnia prawidłową regenerację organizmu. Ponadto uważa się, że taka pozycja snu powoduje ucisk i jest również niebezpieczna dla rozwijającego się dziecka. Dlatego w drugim i trzecim trymestrze należy poszukać innej wygodniejszej i bezpieczniejszej pozycji.

Spanie w ciąży na plecach

Spanie w ciąży na plecach jest bezpieczne na początku ciąży, zwłaszcza gdy przyszłej mamie nie doskwierają mdłości oraz zgaga, czy też trudności z oddychaniem. U śpiącej na plecach ciężarnej kobiety, macica może uciskać na żyłę główną dolną oraz aortę, a to z kolei zmniejsza przepływ krwi, powodując pogorszenie samopoczucia i spadek ciśnienia krwi oraz zawroty głowy. Ważne aby nie zasypiać w ten sposób, jednak jeśli przyszła mama obudzi się w tej pozycji nie powinna popadać w panikę, lecz ułożyć się wygodnie na prawym lub lewym boku. W trakcie dnia przyszłe mamy mogą również śmiało odpoczywać leżąc wygodnie na plecach.

spanie w ciąży - pozycja jest ważna nawet na początku ciąży

Spanie w ciąży na prawym boku

Zasypianie i spanie na prawym boku, jest często wybieraną pozycją przez kobiety w zaawansowanej ciąży. Pomimo tego, że nie ma oficjalnych obostrzeń skierowanych do przyszłych mam, to uważa się że spanie na prawym boku w ciąży zwiększa prawdopodobieństwo ucisku na wątrobę i żyłę główną dolną. Co z kolei przyczynia się do ograniczenia przepływu krwi do serca, jednak są to wyjątkowo rzadkie sytuacje.

Spanie w ciąży na lewym boku

Spanie na lewym boku jest najbezpieczniejszą pozycją dla kobiet w trzecim trymestrze ciąży. Takie ułożenie ciała jest bezpieczne dla dziecka i nie zmniejsza przepływów krwi. Śpiąc w tej pozycji nie doskwierają tak bardzo mdłości oraz zgaga, nie ma również ucisku na wątrobę. Uważa się że spanie na lewym boku w ciąży pozytywnie wpływa na zdrowie noworodka, jednak trzeba pamiętać też, że układanie się tylko w jednej pozycji może powodować asymetrię ułożeniową u dziecka.

Warto zadbać o wysoki komfort snu wybierając wygodne łóżko, materac oraz poduszkę np. z pamięcią kształtu. Więcej informacji dotyczących, o tym jak i na czym spać w ciąży znajdziemy w tym artykule: https://www.mjakmama24.pl/ciaza/przebieg-ciazy/jak-spac-w-ciazy-najlepsza-pozycja-do-spania-aa-k5Es-8r1G-J5VY.html .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.