Na zielonej trawce – rodzaje trawników

Piękny, zielony, równo przystrzyżony trawnik przed domem to marzenie każdego gospodarza. Trawa poprawia nasze samopoczucie. Nie tylko dlatego, że zadbana świetnie się prezentuje, ale również przez to, że ma wpływ na panujący mikroklimat – produkuje tlen i parę wodną. Trawnik może pełnić wiele funkcji. Występuje jako zielona nawierzchnia murawy, teren rekreacyjny, wypełnienie pustych miejsc przed domem lub w ogrodzie. W związku z tym mamy różne rodzaje trawników.

 

Najpopularniejsze rodzaje trawników:

Trawnik dywanowy

Jest najbardziej wymagającym rodzajem trawnika. Musi być często i regularnie strzyżony oraz obficie podlewany. Wymaga równego, oczyszczonego terenu, obfitującego w żyzną glebę. Wysiewane są na niej najczęściej mieszanki dwuskładnikowe gatunków traw niskich. Pomimo tego, że zachęca do leżenia i zabawy, nie powinien być za często deptany. Niewątpliwie stanowi piękne tło dla ozdobnych roślin ogrodowych oraz podkreśla architekturę budynku.

Trawnik rekreacyjny

Jest wprost stworzony do ogrodów, ponieważ ma dużą wytrzymałość na deptanie. Dostosowuje się do panujących warunków, w których rośnie. Może wegetować w pełnym słońcu lub półcieniu. Najlepiej kosić go co tydzień.

Trawnik łąkowy

Doskonały dla osób nielubiących prac ogrodowych lub posiadających dużą działkę. Taki trawnik wygląda bardziej jak łąka pełna kwiatów: chabrów, lucerny, koniczyny, maków, krwawników. Cała paleta barw. Naturalny wygląd gwarantuje rzadkie przycinanie – kilka razy w roku.

Trawnik sportowy

Jest on najbardziej wytrzymałym rodzajem trawnika, jednak wymaga fachowej pielęgnacji. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z urządzaniem ogrodu, nie powinny się na niego decydować.

Obrzeża trawnikowe

Każdy, kto marzy o pięknym trawniku musi zadbać o jego obrzeża. To one dodają charakteru i sprzyjają walorom estetycznym. Dzięki nim łatwiej wytyczyć ścieżki i odgrodzić trawnik od innych nawierzchni. Obrzeża trawnikowe uniemożliwiają także niepotrzebne rozrastanie się roślin. W sprzedaży mamy szeroki wybór takich rozwiązań. Istnieją obrzeża trawnikowe z drewna, plastiku, granitu, betonu, metalu. W czasie projektowania ogrodu należy wybrać odpowiednią ich wysokość, aby koszenie było wygodne i nie zagrażało uszkodzeniem ostrzy kosiarki.

Zdjęcia: https://pixabay.com/pl/

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.