Zwalcz uporczywe dolegliwości związane z zatokami

on

Rozsadzający ból u nasady nosa, czoła, środkowej części twarzy, a także uporczywy nieżyt – to podstawowe objawy związane z zapaleniem zatok. Problem z zatokami dotyczy coraz większej ilości osób. Na szczęście istnieje wiele sposobów, które leczą i łagodzą nieprzyjemne oznaki choroby.


Czym są zatoki?

Mówiąc najprościej zatoki przynosowe to przestrzenie w kościach twarzoczaszki połączone z jamą nosową. Wyróżnić można następujące zatoki przynosowe:

 • zatoki czołowe
 • zatoki szczękowe
 • komórki sitowe
 • zatoka klinowa

Chociaż nie została dokładnie zinterpretowana żadna funkcja zatok, to przyjmuje się, iż zatoki przynosowe odpowiedzialne są między innymi za wyrównanie ciśnień podczas oddychania, nawilżanie i ogrzewanie wdychanego powietrza, a także mają za zadanie zmniejszyć wagę szkieletu twarzoczaszki itp.

Choroby zatok należą do tych najbardziej uciążliwych. Wśród najczęściej występujących wymienić można: ostre i przewlekłe zapalenie zatok, grzybicę zatok, torbiele zatok, nowotwory złośliwe i niezłośliwe, polipy zatok.

bol-zatok

Zazwyczaj pacjenci skarżą się na zapalenie zatok, które uaktywnia takie dolegliwości, jak:

 1. Przeszywający ból i odczucie rozpierania w czaszce.
 2. Zapalenie zatoki czołowej.
 3. Zapalenie komórek sitowych i zatoki szczękowej.
 4. Zapalenie zatoki klinowej.
 5. Obfita wydzielina z nosa.
 6. Zaburzenia węchu.
 7. Niedrożność nosa.
 8. Osłabienie, senność, gorączka itd.

Metody na zatoki

Pamiętajmy, że nic nie zastąpi wizyty u lekarza. Zanim jednak do niej dojdzie, można posiłkować się bardziej przystępnymi sposobami.

Tabletki na zatoki

Przykładem jest lek dwuskładnikowy lek Acatar Zatoki. Znajdziemy w nim pseudoefedrynę, która obkurcza śluzówkę nosa i zatok oraz umożliwia ujście wydzielinie zalegającej nos i zatoki. Tym samym zostają złagodzone objawy stanu zapalnego zatok. Drugim składnikiem jest Ibuprofen charakteryzujący się działaniem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o Acatar Zatoki, kliknijcie tutaj.

Kompresy z soli

W aptece można dostać sól jodowo-bromową. Wystarczy podgrzać kilka jej garści i zawinąć w materiałową chusteczkę. Z takiego specyfiku zaczną uwalniać się dobroczynne związki jodu i bromu, które przyspieszają procesy oczyszczania śluzówki nosa.

Inhalacje

Inhalacje to wdychanie pary wodnej z aromatem (można chociażby wykorzystać olejki eteryczne lub zioła. Do całego zabiegu wystarczy tylko miska z gorącą wodą i jakieś przykrycie.

Maść, która rozgrzewa

Oprócz inhalacji, można zatoki rozgrzewać specjalistycznymi maściami dostępnymi w każdej aptece. Może to być maść eukaliptusowa, rozmarynowa lub sosnowa.

masc

Naturalne antybiotyki

Do naturalnych antybiotyków zaliczymy oczywiście cebulę i czosnek. Kuracja polega na wdychaniu rozgniecionego czosnku lub cebuli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.