Charakter trybu życia człowieka ma wpływ na jego kondycję, zdrowie i całościowe samopoczucie. O tym, czy czujemy się dobrze świadczy chociażby właściwe funkcjonowanie układu odpornościowego. Co prawda żyjemy w świecie cywilizowanym i wbrew oczekiwaniom – to właśnie jego niektóre aspekty mają wpływ na pogarszające się zdrowie. Poznaj czynniki, które wpływają negatywnie na stan organizmu ludzkiego.
***
Siedzący tryb życia
We współczesnym świecie bardzo wielu ludzi prowadzi siedzący tryb życia. Nie chodzi tutaj tylko o brak aktywności sportowej, lecz także o siedzącą pracę. Spójrz na swoje życie: siedzisz cały czas; a to w prawy, a to w autobusie. Z pewnością relaksujesz się w domowym zaciszu siedząc i oglądając telewizję. Warto wiedzieć, że permanentne siedzenie potrafi znacznie spowolnić przemianę materii Wielu lekarzy podkreśla – siedzący tryb życia jest jedną z przyczyn przedwczesnej śmierci. Przemyśl to!
Kłopoty ze snem
Kto nie ma kłopotów ze snem? Okazuje się, że bardzo wielu ludzi cierpi na bezsenność lub zaburzenia snu. Brak odpowiedniej dawki snu ma negatywny wpływ na ogólne samopoczucie. Efektywny wypoczynek jest wartością trudną do osiągnięcia, a niezwykle potrzebą, by żyć pełnią sił. Czynniki wpływające na zaburzenia snu to przede wszystkim stres, przemęczenie organizmu, choroby – na przykład cukrzyca. Brak snu prowadzi do depresji, otyłości, chorób serca. Nie ma w tym nic śmiesznego. Zadbaj już teraz o odpowiednią jakość wypoczynku.
Nieodpowiednia dieta
W zdrowym ciele – zdrowy duch. Ciało będzie zdrowe, jeżeli dostarczymy mu odpowiednich składników odżywczych. Spożywanie tłustych, nadmiernie osolonych posiłków potrafi przynieść systemowi biologicznemu wiele szkody. Również cukier posiada szkodliwy wpływ na metabolizm.
Woda?
Dlaczego woda występuje w tym zestawieniu? Okazuje się, że może nam zaszkodzić zarówno niedobór, jak i nadmiar wody. Ok – niedobór to kwestia zrozumiała dla wszystkich. Brak wody prowadzi do odwodnienia się organizmu. Ale nadmiar? Należy wiedzieć, że zbyt duża ilość wody potrafi wypłukać z krwi sód. W tym kontekście pojawia się pojęcie zatrucia wodnego. Woda kumuluje się w mózgu i płucach – taki stan doprowadza do mdłości, bólu głowy, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.
Zbyt częste przyjmowanie środków przeciwbólowych
Człowiek XXI wieku ma tendencję do nadmiernego spożywania środków przeciwbólowych – takim środkiem jest chociażby paracetamol. Istnieje tutaj poważne zagrożenie przedawkowania. Nadmierne zażywanie preparatów przeciwbólowych skutkuje niewydolnością wątroby. Z racji tego zawsze należy dokładnie przeczytać ulotkę w celu poznania możliwych skutków ubocznych.