Ból brzucha niejedno ma imię

Powoduje ogromny dyskomfort, momentami nie jesteśmy w stanie spełniać naszych codziennych obowiązków. Ból brzucha może dopaść nas w najmniej oczekiwanym momencie. To, jak sobie z nim poradzimy zależy przede wszystkim od jego rodzaju.

Rodzaje bólu brzucha

Ból menstruacyjny

Ból w dolnej części brzucha przed i w czasie miesiączki to objaw normalny. Dlaczego podczas okresu odczuwamy dolegliwości bólowe? Mięśnie macicy zaczynają kurczyć się pod wpływem działania hormonów. Kurcze dotykają również narządy układu pokarmowego otaczającego macicę. Dlatego też kobietom przed i w czasie menstruacji towarzyszą takie symptomy, jak: wzdęcia brzucha, biegunki, zaparcia itp.

Ból menstruacyjny będący względnie normalnym objawem wynika również z niedoboru magnezu, kwasów tłuszczowych i witaminy B6. Leczenie objawów bólowych polega na stosowaniu leków rozkurczowych w obrębie układu moczowo –  płciowego. Pomogą również uspokajające herbatki ziołowe oparte na bazie melisy, termofor umieszczony na podbrzuszu, gorąca kąpiel oraz relaks.

Termofor

Niestrawność

Inną nazwą niestrawności jest dyspepsja. Mówiąc najprościej to ból zlokalizowany w nadbrzuszu. Typowe objawy tej dolegliwości to wzdęty brzuch, nudności i wymioty, uczucie pełności w nadbrzuszu, uczucie wczesnej sytości, brak łaknienia, zgaga. Tego typu symptomy nasilają się po jedzeniu, ale mogą również pojawić się na czczo. W długoterminowej perspektywie – leczenie niestrawności polega na eliminacji nieprawidłowych nawyków żywieniowych, do których zaliczyć można przede wszystkim spożywanie kalorycznych, tłustych i smażonych potraw. Ból w nadbrzuszu wywołany jest przez zaburzenia czynności układu pokarmowego. Przyjmowany pokarm i stres mogą powodować upośledzenie funkcji mięśni gładkich. W takich przypadkach pojawia się ból skurczowy wpływający jednocześnie negatywnie na ogólną perystaltykę jelit. Taki nieleczony ból może trwać kilka godzin lub kilka dni. W takiej sytuacji warto przyjąć lek rozkurczowy dający ulgę mięśniom gładkim.

Cierpienie

Zespół jelita drażliwego

Nawracające, skurczowe bóle brzucha mogą oznaczać zespół jelita drażliwego. Chorobie towarzyszą: wzdęcia brzucha, uczucie pełności, zaburzenia oddawania stolca, biegunki. Zespół jelita drażliwego może znacznie ograniczyć jakość pracy zawodowej i życia osobistego.

Kolka nerkowa i wątrobowa

Jeżeli odczuwasz ból w okolicy lędźwiowej – być może przyczyną jest kamica nerkowa. Kolka nerkowa to bolesne kurcze dróg moczowych – spowodowane zazwyczaj przemieszczaniem się kamienia. Charakterystyczne dla kolki moczowej jest parcie na mocz i potrzeba wydalania go w małych ilościach.

Kolka wątrobowa uaktywnia się w prawym podżebrzu lub górnej części brzucha. Dolegliwości bólowe pojawiają się nagle i mają niezwykle silny przebieg. Choroba jest symptomem kamicy pęcherzyka żółciowego lub jego stanu zapalnego. Skurcze mięśni gładkich intensyfikują się szczególnie po zjedzeniu czegoś smażonego lub tłustego.

Dodaj komentarz