Cera i jej rodzaje

Czy zastanawiałeś się może, czym tak właściwie jest cera? Otóż cera to określenie na powierzchnię skóry twarzy. Cechy charakterystyczne cery uzależnione są od rozmieszczenia gruczołów łojowych w skórze, ich czynności, a także ogólnego toku działania. Nie wszyscy wiedzą, że rodzaj cery można zmieniać w ciągu całego życia. Ponadto rodzaj cery może być związany z takimi okolicznościami, jak: odżywianie, ekspozycja na światło UV, zmiany hormonalne, stosowane leki lub kosmetyki. Poznaj różne typy cery i sposoby pielęgnacji.

Cera normalna

Cera normalna cechuje się zdrową kondycją i praktycznym brakiem niedoskonałości. Jest miękka i właściwie ukrwiona. Nie wydziela nadmiernego sebum i przez to jej stopień nawilżenia jest na odpowiednim poziomie. Na cerze normalnej nie widać naczyń krwionośnych i plam barwnikowych. Cera normalna typowa jest dla dzieci przed okresem dojrzewania. Bardzo niewielu dorosłych ma to szczęście. Oprócz cech związanych z wyglądem, cera normalna nie ulega ściągnięciu po zastosowaniu wody z mydłem. Ponadto demakijaż jest bardzo dobrze tolerowany. Zmiany atmosferyczne nie wywołują zaś negatywnych reakcji. O cerę normalną bardzo łatwo jest zadbać. W jaki sposób pielęgnujemy ten typ naskórka? Wybieraj preparaty zawierające w swym składzie na przykład wielonienasycone kwasy tłuszczowe, mocznik, glicerynę, skwalen, witaminę A oraz witaminy z grupy B. Warto stosować łagodne preparaty (płyn micelarny, bezalkoholowy tonik czy nawilżający krem). Bez żadnego problemu można stosować peelingi i maseczki odżywcze. Ponadto nie jest wymagana jakaś specjalistyczna dieta.

Cecha sucha

Cera sucha bywa niezwykle kłopotliwa. Ponadto starzeje się szybciej niż inne typy skóry. Jej suchość spowodowana jest brakiem lipidów w naturalnej barierze ochronnej. Jest bardzo wrażliwa na działanie skrajnych temperatur. Cera sucha jest zazwyczaj jasna, cienka i mało elastyczna. Występują na niej liczne przebarwienia, a naczynka krwionośne są rozszerzone. Suchość skóry może być uwarunkowana genetycznie lub być związana ze stosowaniem niewłaściwych kosmetyków. Na cerę suchą istotny wpływ ma klimat. Wraz z wiekiem produkcja sebum maleje, naskórek staje się wiotki. Jak rozpoznajemy skórę suchą? Po umyciu mydłem sucha cera jest ściągnięta, łuszczy się, a po zastosowaniu kremu lub mleczka staje się na jakiś czas gładka. Skóra sucha bardzo źle reaguje na czynniki atmosferyczne, szczególnie na mróz, upał lub porywisty wiatr. Pojawia się wówczas pieczenie, łuszczenie i zaczerwienienie. Czy łatwo jest zadbać o skórę suchą? Najważniejsze jest odpowiednie nawilżenie. Dotyczy to także zdrowego odżywiania i nawadniania organizmu. Wybierajcie preparaty pielęgnacyjne zawierające witaminy z grupy A, B, C i E, kwas hialuronowy, kwas mlekowy, parafinę, ceramidy, lanolinę, mocznik itp. Kosmetyki trzeba nakładać także pod oczy. Dwa razy w tygodniu stosujcie maski nawilżające. Bardzo istotny jest demakijaż. Do demakijażu warto używać delikatnych mleczek, płynów nawilżających. Po 20 roku życia można już używać kremów przeciwzmarszczkowych. Należy pić dużo wody i unikać nadmiernych ilości soli. Dieta musi obfitować w ryby, owoce morza i tłoczone na zimno oleje.

Cera tłusta

Na powierzchni cery tłustej znaleźć można dużo tłuszczów, czyli lipidów. Przyczyną tego stanu jest nadmierna produkcja sebum. Cera tłusta charakteryzuje się tym, że występują na jej powierzchni rozszerzone pory, wypryski. Sama skóra jest zaś gruba, szara i ziemista. Na taki wygląd skóry wpływa między innymi zaburzona gospodarka hormonalna, stres, zaburzenia układu trawiennego. Bardzo często pojawiają się powikłania trądzikowe. Cera tłusta zazwyczaj odporna jest na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Jak rozpoznać cerę tłustą? Bardzo prosto. Cera tłusta po umyciu mydłem czy mleczkiem zawsze się błyszczy. Kiedy nałożymy na nią krem tłusty, odczuwany jest dyskomfort. Chociaż czynniki atmosferyczne nie mają takiego znaczenia, to jedynie słońce może spowodować nadmierne działanie gruczołów łojowych. Pielęgnowanie cery tłustej to przede wszystkim oczyszczanie, złuszczanie i nawilżanie. Stosujcie kremy zawierające w swym składzie aloes, witaminy z grupy B, witaminę A, mocznik, kwas azelainowy. Skórę oczyszczamy żelem antybakteryjnym do cery tłustej. Produkty szkodzące skórze tłustej to słodycze, mocna kawa, herbata, papierosy oraz mocne przyprawy.

Cera mieszana

Cera mieszana posiada miejsca bardziej tłuste niż na innych obszarach twarzy. Pielęgnacja jest dosyć skomplikowana. Przetłuszczenie występuje w tak zwanej strefie T (okolice czoła, nosa i brody), natomiast w innych rejonach okolice pozostają suche. Skórę mieszaną bardzo łatwo jest podrażnić. Pielęgnacja wymaga stosowania preparatów charakterystycznych zarówno dla cery tłustej, jak i suchej. Oczyszczając cerę mieszaną należy skupić się na miejscach tych najbardziej problematycznych. Pod oczy używajcie kremu, zaś strefę T można potraktować bibułkami matującymi. Pod oczy koniecznie używajcie kremu. Przy cerze mieszanej nie zaszkodzi zastosować peelingów ziarnistych i enzymatycznych.

 

Dodaj komentarz