Menopauza wiąże się z licznymi zmianami w organizmie kobiety, za które odpowiada stopniowe przechodzenie w okres bezpłodności. Na skutek wygasania czynności jajników, kobietom zaczynają dokuczać uciążliwe objawy i dolegliwości, które związane są z wahaniami poziomu hormonów płciowych. Większość kobiet przechodzi menopauzę około 50. roku życia, jednak zdarza się, że mamy do czynienia z tzw. wczesną menopauzą.
Kiedy mogą pojawić się pierwsze objawy menopauzy?
Kobiety około 40. roku życia zaczynają wkraczać w tzw. okres okołomenopauzalny, który jest wstępem do menopauzy. Ma on na celu stopniowe przygotowywanie organizmu kobiety na mające nadejść zmiany, które prowadzą do przejścia z okresu płodności w okres niepłodności. Menopauza następuje na skutek wygasania czynności jajników oraz wyczerpania się puli komórek jajowych. Pierwsze objawy zmian, które zachodzą w organizmie dojrzałej kobiety, pojawiają się najczęściej u kobiet, które ukończyły 40. rok życia, jednak zdarza się, że lekarz ginekolog diagnozuje przedwczesną menopauzę. Może ona dotyczyć nawet bardzo młodych kobiet, będąc skutkiem np. leczenia onkologicznego. Pierwsze objawy menopauzy to m.in. zaburzenia miesiączkowania, które zawsze powinny skłonić do konsultacji z doświadczonym ginekologiem. Kompleksowe badania ginekologiczne można wykonać np. w prywatnym gabinecie ginekologicznym dr Anny Kluz-Kowal w Białymstoku.
Objawy, które mogą wskazywać na menopauzę
Spektrum i nasilenie objawów menopauzy to kwestia indywidualna. Niektóre kobiety odczuwają bardzo uciążliwe dolegliwości od momentu wkroczenia w okres okołomenopauzalny, jednak zdarza się również, że menopauza przebiega niemal bezobjawowo. Objawy menopauzy nie dotyczą jedynie układu rozrodczego, ale także układu sercowo-naczyniowego, układu kostnego i układu moczowego. Zmiany hormonalne wpływają również na stan emocjonalny i poziom energii oraz wygląd zewnętrzny. Do częstych objawów i dolegliwości, które pojawiają się w okresie okołomenopauzalnym i w okresie menopauzy, zaliczamy m.in.:
- zaburzenia cyklu menstruacyjnego,
- uderzenia gorąca,
- zaburzenia nastroju,
- niekontrolowane przybieranie na wadze,
- suchość pochwy,
- obniżenie libido,
- nietrzymanie moczu,
- przewlekłe zmęczenie,
- zaburzenia snu.