Czym charakteryzuje się dzikie wino?

Popularne dzikie wino, czyli różne gatunki winobluszczu (łac. Parthenocissus Planch) to łatwe w uprawie, niewymagające rośliny. Szybko porastają wszelkiego rodzaju podpory i fasady budynków. Ich pędy i owoce są cenione za właściwości prozdrowotne. Prezentujemy omówienie najważniejszych cech i właściwości trzech uprawianych w Polsce gatunków winobluszczu.

3 gatunki dzikiego wina

W miejscach pochodzenia, czyli w Ameryce Północnej i wschodniej Azji, rośnie kilkanaście gatunków dzikiego wina. Kupując w Polsce winobluszcz (sadzonki), masz do wyboru trzy rośliny:

  • winobluszcz pięciolistkowy – mrozoodporny, niewymagający glebowo, niewrażliwy na zanieczyszczenia powietrza, dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i zacienionych, intensywnie zielony latem i czerwony jesienią, wspina się na budynki nawet do 20 m,
  • winobluszcz trójklapowy – ma doskonale wykształcone zdolności czepne (dzięki wąsom i przylgom), jego sztywne i błyszczące liście układają się dachówkowato, tworząc zwarty dywan (zielony latem, czerwony jesienią), jest najmniej odporny na niskie temperatury ze wszystkich gatunków winobluszczu;
  • winobluszcz zaroślowy – podobny do winobluszczu pięciolistkowego, mrozoodporny, niewrażliwy na zanieczyszczenia powietrza, do wzrostu wymaga podpór, nie wspina się po fasadach budynków (ma znacznie mniejszą czepliwość od pozostałych gatunków dzikiego wina).

Czy dzikie wino jest trujące?

Możesz spotkać się z informacjami o toksyczności winobluszczu. Czy są prawdziwe? Czy spożywanie owoców dzikiego wina jest groźne dla zdrowia? Na pytania odpowiada ekspert reprezentujący sklep ogrodniczy Ogród Śląski: – Prawdopodobną przyczyną posądzeń o toksyczność jest podobieństwo nazwy do trującego bluszczu. Tymczasem wszystkie części winobluszczu można bezpiecznie stosować do celów spożywczych. Wyciągi z kory i pędów zielnych, a także nalewki na owocach obniżają ciśnienie krwi, działają przeciwzapalnie i przeciwkrwotocznie, a ponadto pozytywnie wpływają na wątrobę i układ trawienny.

Większość odmian winobluszczu nie ma specjalnych wymagań dotyczących podłoża, nasłonecznienia i pielęgnacji. Możesz je uprawiać w ogrodach oraz w donicach na tarasach i balkonach. Przy wyborze stanowiska pamiętaj o ekspansywności dzikiego wina, które potrzebuje dużo miejsca do rozwoju.

Dodaj komentarz