Dlaczego barszcz Sosnowskiego jest groźny dla naszego zdrowia?

Z pewnością każdy z Was słyszał o barszczu Sosnowskiego. Ta roślina została nazwana „zemstą Stalina”. Dlaczego? Jest bardzo toksyczna i niebezpieczna!

„Zemsta Stalina”?

Barszcz Sosnowskiego został sprowadzony ze Związku Radzieckiego do Polski około 60 lat temu. Miała to być roślina pastewna. Bardzo szybko okazało się, że odznacza się bardzo wysoką toksycznością. Mało tego – barszcz Sosnowskiego rozplenił się błyskawicznie po całym kraju. Przez swoje trujące właściwości stwarza zagrożenie nie tylko dla ludzi, lecz także dla zwierząt.

Barszcz Sosnowskiego – zagrożenie!

Roślina wydziela sok, który w połączeniu ze światłem słonecznym wywołuje niebezpieczne dla zdrowia poparzenia. Na dodatek pozostawia na bardzo długo ślady. Mam również przykrą informację – roślina potrafi zabić. Taki przypadek miał miejsce dwa lata temu w okolicach Jeleniej Góry.

Warto podkreślić, że ostatnie badania wykazały, iż barszcz Sosnowskiego prowadzi nie tylko do poparzeń skóry. Wykazuje się również działaniem rakotwórczym i może powodować wady płodu.

Gdzie można spotkać barszcz Sosnowskiego?

Z racji tego, że barszcz Sosnowskiego ma tendencję do szybkiego rozpleniania się możemy go spotkać przede wszystkim na terenach nieużytkowanych przez człowieka. Będą to łąki, brzegi rzek oraz jezior, lasy olchowe, a nawet pola uprawne, ogrody i parki. W jakim miejscu roślina wzrasta najintensywniej? Barszcz Sosnowskiego rośnie najgęściej w centralnej części Polski – w województwie warmińsko-mazurskim.

Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego można rozpoznać chociażby po liściach – są dosyć duże i pierzaste; na końcu posiadają ząbki. Łodyga roślina sięga od 1 metra aż do 4. Kwiaty są białe i składają się z ok. 50-70 baldaszków.

Dodaj komentarz