Jak działa ludzkie serce?

Nawet, jeżeli nie doskwierają Ci kłopoty z sercem, warto zadbać już dziś o ten narząd. Dlaczego? Dlatego, że choroby serca są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Statystyki mówią, iż rocznie umiera na nie około 175 tysięcy osób – stanowi to aż 46 procent wszystkich zgonów. Jak zbudowane jest serce?

 

 

Budowa serca ludzkiego

Serce ludzkie zbudowane jest z czterech jam, czyli dwóch przedsionków i dwóch komór. W prawym przedsionku zbiera się odtleniona krew z całego organizmu, przepływa do prawej komory i następnie do płuc, gdzie pobierany jest tlen z wydychanego powietrza. Tak dotleniona krew trafia do lewego przedsionka i później do prawej komory. To właśnie z prawej komory rozprowadzana jest po całym organizmie. Podczas tego mechanizmu dostarcza komórkom ciała tlen oraz masę substancji odżywczych. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że pracę serca koordynuje układ bodźcowo-przewodzący. Polega to na wysyłaniu odpowiednich impulsów elektrycznych powodujących skurcze przedsionków serca. Krew dosłownie wtłaczana jest z przedsionków do komór. Po skurczu ma miejsce wyrzut krwi do pnia płucnego oraz aorty. Kolejna faza pracy to pauza. W tym czasie przedsionki i komory są w stanie rozkurczu, krew zaś wlewa się z żył głównych i płucnych do przedsionków, a później do komór. Następnie cały proces powtarza się w postaci cyklu. Jamy serca oddzielone są od siebie zastawkami, a ich głównym zadaniem jest zapobieganie cofaniu się krwi. Kiedy zastawki się zamykają, pojawiają się charakterystyczne odgłosy bicia serca.

Sercowe ciekawostki

Przeciętne serce w ciągu całego życia przepompowuje 1,5 miliona baryłek krwi – jedna baryłka to około 160 litrów krwi.

Serce płodu zaczyna bić w wieku czterech tygodni.

Energia serca jest ogromna! Codziennie serce produkuje tak potężną dawkę energii, iż samochód ciężarowy mógłby pokonać odległość 32 kilometrów.

Dodaj komentarz