Aparaty ultrasonograficzne pozwalają na zobrazowanie wnętrza ciała przy wykorzystaniu fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości (ultradźwięków), które są niesłyszalne dla człowieka. Badanie USG jest bezbolesne, a przede wszystkim bezpieczne. Coraz to nowsze aparaty ultrasonograficzne pozwalają na uzyskanie obrazu lepszej jakości. Jakie innowacyjne technologie są obecnie stosowane w urządzeniach USG? Dowiesz się o tym z tego artykułu!
Lepsza jakość i rozdzielczość obrazu – jak to możliwe?
Część z nowoczesnych ultrasonografów została wyposażona w wiele innowacyjnych rozwiązań pozwalających uzyskać wyrazisty obraz. Jedną z nowszych technologii obrazowania harmonicznego jest S-Harmonic zastosowana m.in. w ultrasonografie Samsung RS85. Zredukowany jest poziom szumów i błędów często występujących w tradycyjnym obrazowaniu harmonicznym. Kolejną nowoczesną technologią jest ClearVision, która również służy poprawie jakości obrazu, a także tworzy kontrast, dzięki któremu zwiększona jest widoczność tkanek.
Znaczna część ultrasonografów posiada możliwość uzyskania obrazu panoramicznego, co pozwala specjalistom z zakresu medycyny zapoznać się ze znacznie szerszym obszarem. Oprócz tego niektóre z urządzeń dostępnych w ofercie autoryzowanego dystrybutora ultrasonografów GEMED ma zastosowaną technologię HDVI, czyli tryb obrazowania zarówno w 3D, jak i 4D wysokiej rozdzielczości. Taka funkcja jest niezwykle przydatna w dokładniejszym diagnozowaniu schorzeń, a także badaniu płodu. Równie pomocną technologią jest ElastoScan do obrazowania typu strain. Co to oznacza? Na ekranie widoczne są gradienty objętościowe przemieszczających się tkanek, dzięki czemu lekarz uzyskuje informacje dotyczące zmian w tkankach, np. w przypadku kostnych – zwapnień.
Dodatkowe funkcje pozwalające wykryć dane schorzenia
Niektóre ultrasonografy zostały wyposażone w specjalne moduły elastografii dedykowane do badań poszczególnych narządów i struktur, np. moduł E-Breast służy do badania piersi. W przypadku pojawienia się zmiany patologicznej możliwe jest podanie jej wymiarów czy położenia. Dzięki wynikom testów danych i raportowi obrazu piersiowego lekarze mogą poddać zmianę analizie i klasyfikacji, a także wysnuć wnioski czy badana zmiana należy do łagodnych lub złośliwych. Jednakże, aby potwierdzić hipotezę, należy wykonać szereg innych badań.
Analogicznie jest w przypadku modułu elastografii do badania tarczycy, ale wspomaganym przez system CAD. Wymienione funkcje należą do jednych z bardziej zaawansowanych, aczkolwiek dostępne są również ultrasonografy z częścią tychże technologii, a także innych równie pomocnych w diagnostyce.