Gaz, znany pod skrótową nazwą LPG, jest paliwem niezwykle popularnym już od co najmniej kilkunastu lat. Tę sławę zawdzięcza niskiej cenie w porównaniu do innych paliw – na przykład benzyny oraz niesłabnącemu trendowi na ochronę środowiska naturalnego. Spalany gaz nie wytwarza tak wielu szkodliwych substancji, co benzyna. Dlatego właśnie coraz więcej samochodów może poszczycić się rozwiązaniem systemu paliwowego stawiającego na jego zużycie.
Jak działa system LPG?
Każdy system LPG składa się z kilku elementów koniecznych do jego prawidłowego działania. Pierwszy to sterownik, który po odpowiedniej konfiguracji zarządza pracą całego systemu. Następnie mamy reduktor, który jest absolutnie najważniejszym elementem całej instalacji. Dalej możemy znaleźć w systemie wtryskiwacze gazu, zbiornik gazu, a także inne sprzęty, jak, chociażby panel, dzięki któremu można zmieniać sposób zasilania samochodu w wybranym momencie.
Warto pamiętać, że instalując system LPG w samochodzie, warto postawić na jego jakość. Takie elementy, jak na przykład reduktor Shark, sprawią, że całość będzie działała na najwyższych obrotach przez wiele lat.
Jak działa reduktor?
Każdy producent instalacji LPG będzie w stanie przybliżyć nam sposób działania reduktora. Najprościej tłumacząc, ma on za zadanie zamienić płynny gaz w lotny. Potrzebna jest do tego odpowiednia temperatura, którą wytwarza krążąca w kanalikach jego korpusu substancja chłodząca. Jednocześnie w reduktorze znajdują się gumy i sprężyny, które zmieniają ciśnienie w środku. Jest to bardzo ważne, bo nie każde ciśnienie gazu jest odpowiednie dla silnika.
Gdy gaz już znajduje się w stanie lotnym, przekazywany jest dalej do wtryskiwaczy gazowych lub do miksera znajdującego się niedaleko przepustnicy, zależy to od rodzaju reduktora. Zasada jego działania nie jest bardzo skomplikowana, ale właśnie dlatego ważne jest, by wykonany on został z najlepszej jakości materiałów. Dzięki temu procesy, które w nim zachodzą, są bezpieczne i dzieją się płynnie, co z kolei wpływa na sprawne działanie całego systemu.