Ludzki język to prawdziwy diagnosta. Jego wygląd może nam od razu zdradzić, że coś niedobrego dzieje się w naszym organizmie. Bywa, że to właśnie nieprawidłowy wygląd języka bywa pierwszym objawem choroby. Zapraszam do przeczytania artykułu.
Biały nalot i ranki
Język możemy oglądać codziennie zaraz po umyciu zębów. Wystarczy tylko stanąć przed lustrem. Organ sprawdzamy dokładnie z każdej strony. Oglądamy go z każdej strony: od góry, od dołu i po bokach. Bardzo często na języku pojawia się biały nalot i ranki. Co może oznaczać taki stan? Prawdopodobnie są to afty, czyli małe nadżerki pokryte białym lub żółtym nalotem. Najczęściej nie są duże, gdyż wielkością nie przekraczają 5 mm. Bolą jednak bardzo. Afty pojawiają się u osób po przebytej kuracji antybiotykowej. Oznacza to, że organizm jest osłabiony i potrzebuje wzmocnienia. Warto dodać, że antybiotyki „wybijają” nie tylko czynniki chorobotwórcze, lecz także naruszają dobroczynną florę bakteryjną. Oprócz aft na języku może pojawić się grzybica, pleśniawki. Aby przeciwdziałać takim problemom zdrowotnym, koniecznie należy przyjmować przy stosowaniu antybiotyków probiotyki pomagające odtworzyć dobrą florę bakteryjną. Gojenie uszkodzonej błony przyspieszą zaś leki dostępne w każdej aptece bez recepty.
Język w kolorach tęczy
Zdarza się, że język zmienia się kolor. Jak zatem interpretować jego barwę? Mocno czerwony język może świadczyć o tym, że brak w naszym organizmie witamin z grupy B. Blady język to pierwszy objaw anemii, natomiast żółtawy może świadczyć, że cierpimy na problemy gastryczne. Żółty język towarzyszy między innymi takiej chorobie, jak refluks żołądka. Żółtawy język może oznaczać także chorobę wrzodową lub infekcję bakteryjną. Brązowy lub fioletowy organ oznacza niekiedy problemy z trawieniem lub niedobory witaminy B12.
Natomiast, jeśli język jest spuchnięty oznaczać to może zapalenie języka, alergię czy nadmierną suchość w ustach. Zbytnio gładki język pojawia się wówczas, gdy w naszym organizmie wystąpił niedobór witaminy H.
Jak dbać o język?
Jak zadbać właściwie o język? Trzeba go regularnie myć, gdyż bardzo często jest siedliskiem bakterii. Codziennie, oprócz zwykłego szczotkowania zębów, poświęć chwilę na dokładne oczyszczenie wewnętrznej części policzków i języka. Jeśli nie będziemy wykonywać takiego zabiegu pielęgnacyjnego regularnie, wówczas pojawią się infekcje i brzydki zapach z ust.
Zdjęcia pochodzą z pixabay.com.