Polacy coraz bardziej stają się aktywnym narodem. Z roku na rok przybywa osób, które regularnie ćwiczą. Niektórzy robią to dla zdrowia, inni dla uzyskania idealnej sylwetki. Jedno jest pewne – ruch jest niezbędny dla organizmu. Korzyści jest naprawdę dużo.
Jeszcze do niedawna trenowanie kojarzyło się przede wszystkim z ekstremalnym wysiłkiem fizycznym. Dzisiaj mamy do wyboru wiele form ćwiczeń. Niektóre z nich przypominają rehabilitację. Wystarczy wspomnieć chociażby o pilatesie, na który przychodzi coraz więcej starszych ludzi. Bardzo popularna jest także joga nastawiona na relaks i wyciszenie. Do wyboru, do koloru. Uczestniczenie w tego typu zajęciach uczy również prawidłowego oddychania. Wzmacniane są mięśnie, co służy utrzymywaniu prawidłowej postawy. Ta wartość jest szczególnie znacząca dla osób starszych. Fani ćwiczeń intensywnych również mają bardzo duży wybór. Wspomnijmy chociażby o cross-ficie.
W Kilku punktach – zalety fitnessu
- Sprawne krążenie – jeśli ćwiczymy regularnie, znacznie zmniejszymy ryzyko udarów i zawałów serca.
- Wzmocnione mięśnie – nie jest tajemnicą, że ćwiczenia przyspieszają metabolizm. Efektywniej działa także układ odpornościowy chroniący organizm przed wirusami i bakteriami.
- Płuca pracują lepiej – sport dostarcza organizmowi więcej tlenu. Płuca w stanie spoczynku pobierają ok. siedmiu litrów powietrza w ciągu minuty. Regularny trening potrafi zwiększyć tę dawkę dwudziestokrotnie.
- Elastyczne stawy i mocne kości – konsekwentny trening to profilaktyka osteoporozy.
- Wyregulowana gospodarka lipidowa i hormonalna – ruch zmniejsza ryzyko miażdżycy i cukrzycy.
- Precz depresją – aktywność fizyczna jest najlepszym antydepresantem.
Nie zapominajmy także o właściwej diecie. Zdrowe odżywianie i nawilżanie organizmu to podstawa. Pamiętajmy także o tym, że nie wolno ćwiczyć na czczo. Wartościowy, lekkostrawny posiłek spożyjmy około 2 godziny przed treningiem. Po treningu można wypić sok owocowy. W ten sposób dostarczymy ciału niezbędnych składników odżywczych.
Zdjęcia pochodzą z pixabay.com.