Nie zaniedbuj nerek!

Dlaczego choroby nerek są tak groźne? Ponieważ w pierwszej fazie rozwoju nie dają żadnych objawów. Zmiany chorobowe stopniowo niszczą nerki prowadząc do nieodwracalnych zmian. Jest jednak dobra wiadomość. Chorobom nerek można zapobiec. Wystarczy chociażby regularnie, czyli raz do roku, wykonywać badanie moczu. Dzięki wczesnemu wykryciu dolegliwości, istnieje szansa wyleczenia chorób, które do tej pory były praktycznie „nie do ruszenia”. Zapraszam do zapoznania się z artykułem.

Kłopoty z nerkami – cichy wróg

Problemy z nerkami polegają na tym, że początkowo nie dają nam żadnych objawów. Osoba chora nie zdaje sobie sprawy z tego, że w jej organizmie toczy się jakiś stan zapalny. Dotyczy to również bardzo poważnych schorzeń, do których zaliczymy nowotwory. Ponadto ból wcale nie musi być umiejscowiony w nerkach. Zdarza się, że ucisk odczuwany jest w okolicy korzonków lub w okolicy kręgosłupa. Warto jednak podkreślić, że istnieje grupa chorób, których pierwszym objawem jest właśnie ból nerek. Zaliczymy do nich kamicę oraz zakażenie dróg moczowych. W przypadku tych chorób pojawia się ból w podbrzuszu, któremu towarzyszy gorączka, a także zmiany składnikowe w moczu (kiedy wykonamy badanie okazuje się na przykład, że mamy zbyt dużą liczbę leukocytów lub erytrocytów). Kiedy występują objawy chorób nerek? Często kłopoty z nerkami pojawiają się przez źle wyleczoną anginę czy zwykłe przeziębienie. Niestety takie schorzenia mogą ciągnąć się latami. W związku z powyższym trzeba wykonywać regularnie badanie moczu. Początek choroby jest widoczny jest wówczas poprzez niewielką obecność białka w moczu, krwinek czerwonych oraz białych. Kiedy istnieje taka potrzeba, lekarz prowadzący zleca wykonanie innych badań. My również możemy obserwować swój mocz w celu stwierdzenia, czy jest on w dobrej „kondycji”. Tak naprawdę każda zmiana w dobowym rytmie opróżniania pęcherza powinna nas zaniepokoić.

Interpretacja badania moczu

Podkreślę, że jedyną słuszną diagnozę może postawić lekarz. Sami jednak możemy nauczyć się interpretować wyniki badań. Jeśli w moczu znajdują się bakterie, prawdopodobnie zakażeniu uległ któryś z odcinków układu moczowego. Zmniejszona ilość kreatyniny w moczu oznacza ostrą lub przewlekłą niewydolność nerek. Kiedy badanie wykaże przekroczenie normy kwasu moczowego, wówczas świadczyć to może również o przewlekłej niewydolności nerek. Podwyższona zawartość mocznika wskazuje na dietę bogatą w białko lub odwodnienie organizmu.

Najczęściej boimy się jednak raka nerki. Choroba początkowo rozwija się bezobjawowo. Kiedy choroba jest zaawansowana? Najczęściej wtedy, gdy naraz występują takie objawy, jak: ból krwiomocz i guz, który łatwo jest wyczuć palcami. Inne objawy świadczące o nowotworze to: duży spadek masy ciała, niedokrwistość, podwyższona temperatura, nocne poty, podwyższone OB, wzrost ciśnienia tętniczego, zapalenie mięśni. Dodatkowo chory odczuwa stałe zmęczenie i osłabienie całego organizmu.

Leczenie chorób nerek uzależnione jest oczywiście od rodzaju schorzenia, z jakim mamy do czynienia. Liczy się także stan zaawansowania choroby. Najczęściej stosuje się leczenie farmakologiczne. Przy dializie wykorzystuje się leczenie długotrwałe, które często kończy się dializą. Leczenie nowotworu może polegać na usunięciu chorego narządu.

Najważniejsza – profilaktyka

Jeśli nie podejmiemy odpowiedniego leczenia, wówczas wystąpić może stan zupełnej niewydolności nerek. Kiedy dochodzi do niewydolności nerek, w organizmie pacjenta pojawia się coraz więcej toksyn. Dzieje się tak, gdyż niewydolność nerek prowadzi do ogólnego i stałego zatruwania organizmu. Narażone są płuca, serce, wątroba, gruczołu wydzielania wewnętrznego. Nieleczone schorzenia nerek mogą również prowadzić do przeszczepu. Czasami to jedyna szansa na poprawę stanu zdrowia. Dlatego też niezmiernie istotna jest profilaktyka. Tak, jak wspomniałam we wstępie, należy koniecznie wykonywać regularne badanie moczu. Pamiętaj, aby pić odpowiednią ilość płynów oraz nie nadużywać leków przeciwbólowych. Bardzo istotna jest właściwa higiena osobista i monitorowanie poziomu ciśnienia tętniczego.

Ziołolecznictwo

Warto sięgnąć także po zioła. Odpowiednie roślinki potrafią złagodzić symptomy choroby lub całkowicie ją usunąć (jeśli schorzenie nie jest groźne i występuje w pierwszym stopniu zaawansowania). Jakie zioła mogą nam przynieść ulgę? Pomogą nam liście brzozy. Działają moczopędnie i pobudzają przesączanie w kłębuszkach nerkowych. Ponadto wzmagają wydzielanie moczu… a co za tym idzie z organizmu wydalane są także jony sodowe, szkodliwe produktów materii, i jony chlorkowe. W profilaktyce chorób nerek pomoże kłącze perzu właściwego. Pobudza przesączanie w nerkach i zwiększa wydzielanie moczu. Kłącze perzu właściwego pomaga w nieżycie nerek i zapobiega kamicy nerkowej. Możemy skorzystać także z dobrodziejstwa kwiatu bzu czarnego, który działa przeciwzapalnie i zwiększa ilość wydalanego moczu. Jeśli chcesz rozkurczowo podziałać na układ moczowy, zastosuj liście pokrzywy. Nawłoć pospolita powoduje zaś tak zwaną resorpcję zwrotną w kanalikach nerkowych.

 

Dodaj komentarz