Niedoczynność tarczycy w ciąży

Zachodząc w ciążę, chcesz aby cały proces przebiegał naturalnie i bezproblemowo. Jak przebiega ciąża przy niedoczynności tarczycy? Ponadto, jak wpływa niedoczynność tarczycy na planowanie ciąży? Na te oraz inne pytania uzyskasz odpowiedzi w tym artykule.

Co to jest niedoczynność tarczycy?

Mówiąc najprościej niedoczynność tarczycy jest zaburzeniem, podczas którego tarczyca produkuje zbyt mało hormonów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Bardzo często przyczyną niedoczynności tarczycy jest tak zwana choroba Hashimoto. To schorzenie przewlekłe, autoimmunologuczne (limfocytowe) oznaczające zapalenie tarczycy. Nieleczona niedoczynność tarczycy jest bardzo dużym zagrożeniem dla matki i jej płodu. Dlatego też nie wolno bagatelizować choroby. Szczególnie, jeżeli w planach mamy planowanie ciąży.

Objawy niedoczynności tarczycy

Objawy niedoczynności tarczycy można bardzo łatwo zbagatelizować lub zrzucać na karb stresu i zmęczenia pracą. Do typowych sygnałów zwiastujących chorobę należą: zwiększenie masy ciała, osłabienie, senność, uczucie permanentnego zmęczenia, zaburzenia miesiączkowania, problemy z koncentracją, ciągłe uczucie zimna, niepłodność. Niedoczynność tarczycy przyjąć może także utajoną postać. Można ją rozpoznać tylko i wyłącznie na podstawie badań hormonalnych. Dlaczego rozpoznanie choroby jest tak ważne w kontekście zajścia w ciążę? Otóż nieleczona choroba ma istotny wpływ na przebieg ciąży. Dodajmy, że jest to oczywiście niekorzystny wpływ. Skutkami ubocznymi jest stan przedrzucawkowy i przedwczesny poród. Nieleczona niedoczynność tarczycy oddziałuje także na rozwój płodu. Szczególnie jest to istotne w pierwszych 12. tygodniach ciąży. Wtedy tarczyca płodu nie produkuje jeszcze żadnych hormonów. Jedynym ich źródłem jest organizm matki. Płód praktycznie do końca ciąży korzysta z hormonów matki. Ich niedobór prowadzi do poważnych powikłań. Ma to związek między innymi z rozwojem układu nerwowego i mózgu. Prawidłowy rozwój neuropsychologiczny płodu ma znaczenie dla wszystkich procesów związanych z integracją sensoryczną. Bardzo mało matek wie, jak duże znaczenie ma prawidłowy rozwój układu nerwowego dziecka. To właśnie w czasie rozwoju „podejmowane są pierwsze decyzje” związane ściśle z funkcjonowaniem dziecka w okresie noworodkowym, niemowlęcym i w pierwszych latach życia. Jeśli rozwój neuropsychologiczny nie przebiega na właściwym poziomie, wówczas dziecko będzie narażone na zaburzenia integracji sensorycznej. Do takich problemów natury sensorycznej w późniejszym rozwoju można zaliczyć między innymi: zaburzenia rozwoju mowy, problemy z koncentracją i skupieniem uwagi, niepewność grawitacyjną itd. Nieprawidłowy rozwój płodu może być przyczyną innych nieprawidłowości; z mózgowym zapaleniem mózgu na czele. W związku z powyższym nie wolno bagatelizować niedoczynności tarczycy.

Ciąża a niedoczynność tarczycy

Na szczęście istnieje coś takiego jak profilaktyka. U większości kobiet, które świadomie chcą zajść w ciążę wykonuje się badania w kierunku zaburzeń niedoczynności tarczycy. Jednym z takich badać jest stężenie TSH w surowicy. Dotyczy to pań z objawami: sugerującymi niedoczynność tarczycy, z powiększeniem tarczycy, z rozpoznaną nedoczynnością tarczycy, a także z współwystępującymi chorobami autoimmunologicznymi. Niedoczynność tarczycy diagnozowana jest także po przebytych przedwczesnych porodach i poronieniach. Lekarze zalecają rutynowe badania stężenia TSH w surowicy u wszystkich kobiet, które planują ciążę. W przypadku rozpoznania niedoczynności tarczycy kobieta powinna odłożyć decyzję o zajściu w ciążę. Leczenie powinien prowadzić endokrynolog. Aby badanie stężenia TSH było pewne, należy przeprowadzić także inne diagnozy. Pomocne będzie USG tarczycy określające echogenność, a niekiedy zmniejszenie objętości tarczycy. Ponadto zleca się oznaczenie stężeń przeciwciał przeciwtarczycowych w surowicy.

Sposoby leczenia

Niedoczynność tarczycy leczy się regularnie przyjmując hormon tarczycy. Jest to lewotyroksyna produkowana syntetycznie. Działa tak samo jak hormon wytwarzany w tarczycy. Jeśli niedoczynność tarczycy odkryta jest dopiero w okresie ciąży, wówczas lekarz będzie dążył do wyrównania czynności tarczycy. Lewotyroksynę należy przyjmować regularnie i o tej samej porze dnia. Najczęściej rano i na czczo. Czy jest możliwe całkowite wyleczenie? Wiadomość nie jest dobra. Większość pacjentów ze stwierdzoną niedoczynnością tarczycy wymaga leczenia i okresowej kontroli TSH w surowicy przez całe życie. Czy istnieje jakaś skuteczna profilaktyka? Przy chorobach autoimmunologicznych jest to kwestia niezwykle trudna. Jeśli w rodzinie występowały problemy z takimi schorzeniami, warto o tym fakcie zawsze informować lekarza. Wczesne wykrycie niedoczynności tarczycy i leczenie będzie miało istotny wpływ na komfort przyszłego życia.

 

Zdjęcia pochodzą z pixabay.com.

Dodaj komentarz