Na rynku jest dostępnych wiele urządzeń grzewczych. Wszystkie z nich mają swoje duże plusy i dają realne efekty w postaci takiego komfortu temperatury, jaki chcieliśmy osiągnąć. W domach pasywnych oraz energooszczędnych na popularności zyskują pompy ciepła. To urządzenia, które w przeciwieństwie do tradycyjnych kotłów nie opierają swojej pracy na procesie spalania paliwa. Nie generują więc ciepła z opału. Zamiast tego mamy możliwość czerpania energii np. z gruntu czy powietrza, a także z wody.
Montaż systemu grzewczego – niezależnie od tego jakie źródło ogrzewania wybierzemy na pewno musi być w odpowiedni sposób przemyślany. Decyzja, którą raz podejmiemy będzie skutkowała tym, że będziemy ogrzewać dom w ten sam sposób przez wiele lat, a zmiana będzie wiązała się z ponoszeniem dodatkowych, często bardzo dużych nakładów finansowych.
Niestety obecna sytuacja sprawia, że nie mamy zbyt dużego pola manewru dotyczącego cen. Wszystko drożeje, zwłaszcza prąd oraz gaz. Drożej płacą również użytkownicy kotłów na węgiel, ekogroszek czy pellet.
Rozwiązaniem, które umożliwi zminimalizowanie skutków podwyżek jest wybór takiego urządzenia grzewczego, które będzie energooszczędne, będzie ekologiczne, nie będzie wymagało stałego doglądania oraz uzupełniania, jak również które będzie tanie w eksploatacji. Takim urządzeniem jest pompa ciepła. O ich zaletach, kosztach, sposobie działaniach można się dowiedzieć strony internetowej https://hymon.pl/pompy-ciepla-ile-kosztuja-i-co-wiedziec-przed-zakupem/
Zobacz także: http://eklektik.pl/oplacalnosc-inwestowania-pompy-ciepla/
Rodzaje pomp ciepła
Podstawowa różnica między pompą ciepła, a tradycyjnym kotłem ma zasadniczy wpływ na postrzeganie obu rozwiązań. Tradycyjny kocioł, aby wyprodukować ciepło musi spalać paliwo – opał (węgiel, groszek, pellet, drewno, gaz, olej), a następnie poprzez instalację rozprowadzić przy pomocy gorącej wody do poszczególnych pomieszczeń. Pompa ciepła działa inaczej. Jest zasilana z gniazdka elektrycznego, nie wymaga specjalistycznej instalacji i kotłowni, a energię czerpie z natury (z wody, powietrza, gruntu). Urządzenie zabiera ciepło z zewnątrz i przekazuje je do domu. Jest to rozwiązanie bezobsługowe, ekologiczne i bardzo praktyczne.
Do wyboru mamy kilka typów pomp ciepła:
– wodną (czerpie ciepło z wody),
– powietrzną (czerpie ciepło z powietrza),
– gruntowa (czerpie ciepło z wnętrza ziemi).
Wybór oczywiście jest uzależniony od tego, z jakim obiektem mamy do czynienia i jakie są uwarunkowania działki. Liczą się też koszty. Tańsza w montażu jest pompa wodna lub powietrzna, gdyż nie ma konieczności wykonania specjalistycznego odwiertu (jak w przypadku pompy gruntowej).
Najważniejsze korzyści? Jest ich całkiem sporo
Pompa ciepła to rozwiązanie dla osób, które rozumieją, jak ważna jest instalacja ekologicznych źródeł ciepła, które nie mają negatywnego wpływu na środowisko. W tym zakresie pompa ciepła nie generuje oparów, spalin, popiołu i sadzy. Całkowicie pozbywamy się tych rzeczy z naszego domu. Choć może się nam to wydawać małym ułatwieniem, w rzeczywistości ma ogromne znaczenie, zwłaszcza dla naszego organizmu.
Mając pompę ciepła również nie będziemy tracić finansowo, chociażby dlatego, że co roku nie będziemy musieli kupować opału. Jesteśmy również zwolnieni z konieczności posiadania kotłowni, rozprowadzania instalacji, wykonywania przyłącza czy specjalnej dokumentacji, jak to ma miejsce w przypadku ogrzewania gazowego. Raz zainwestowane pieniądze zaczną się nam zwracać od pierwszego uruchomienia pompy.