Poznaj podstępnego „mordercę” kobiet

W początkowej fazie rozwoju nie daje żadnych konkretnych objawów. Wykrywany jest podczas rutynowego badania… najczęściej wtedy, gdy jest już niestety za późno. Rak jajnika to podstępny „zabójca” kobiet.

***

„Zdrowie jest tym czynnikiem, który daje poczucie, iż właśnie jesteśmy w najlepszym okresie naszego życia.”
 Franklin Pierce Adams

Rak jajnika – charakterystyka

Początkowo rak jajnika nie daje żadnych objawów. To znaczy istnieje pewien zakres symptomów świadczących o chorobie, ale zazwyczaj nie identyfikujemy ich z tak poważnym schorzeniem.  jajniki O początkach choroby mogą świadczyć takie objawy, jak: wzdęcia, długotrwała niestrawność, brak apetytu. Kobiety zgłaszają się do ginekologa w przypadku silnych bóli w podbrzuszu. Kolejne fazy rozwoju raka jajnika to częste zaparcia, parcie na pęcherz, obrzęk nóg, nudności oraz wymioty, krwawienia z dróg rodnych. W jaki sposób rozpoznaje się chorobę? Objawy mogą być już rozpoznane w wyniku profilaktycznego badania USG. Wówczas lekarz stwierdza powiększenie jajników, co może świadczyć o obecnym nowotworze. Aby doprecyzować diagnozę, przeprowadza się następnie USG waginalne. Do pochwy zostaje wprowadzona głowica, która umożliwia dostrzeżenie bardziej zaawansowanych zmian. USG waginalne stwierdza, czy nowotwór ma formę złośliwą, czy łagodną (torbiel jajnika). Lekarz może zlecić badania dodatkowe takie, jak mammografia czy kolonoskopia. Ich celem jest sprawdzenie, czy złośliwy rak uaktywnił już jakieś przerzuty.

Leczenie i jego skuteczność

Leczenie jest uwarunkowane stanem zaawansowania choroby. U młodych kobiet dąży się do zachowania jajników (ich brak przyśpiesza menopauzę). W związku z tym początkowo wycina się przydatki. Objawy schorzenia leczone są przez podawanie hormonów. Kobieta w każdym wieku powinna wdrożyć działania profilaktyczne mające na celu szybkie wykrycie zmian nowotworowych. Dane statystyczne przerażają – co roku na raka jajnika umiera ponad 2 tysiące Polek. Pamiętajmy, że rozpoznanie choroby w początkowej fazie rozwoju jest aż w 90 procentach wyleczalne. Kiedy rak jajnika rozpoznany jest w ostatnich etapach rozwoju, wówczas pacjentka nie przeżywa najczęściej nawet pięciu lat.

kobieta

Dodaj komentarz