Proteza dłoni – jak wybrać model dopasowany do potrzeb pacjenta?

Utrata kończyny to ciężka sytuacja dla pacjenta, który musi nauczyć się funkcjonować bez niej od nowa. Brak ręki czy nogi bywa problematyczny nie tylko w aspekcie fizycznym, ale i psychicznym, nowa sytuacja wpływa na odbiór siebie przez pacjenta i otoczenie. Dzięki technologii amputacja nie musi być końcem sprawności, ale początkiem zupełnie nowego funkcjonowania z inteligentną protezą.

Protezy kończyny górnej – technologia w połączeniu z człowiekiem

Nowoczesne protezy rąk pozwalają na praktycznie całkowity powrót do funkcjonowania osoby pozbawionej swojej kończyny. Dzięki zaawansowanym programom pacjenci mają szansę korzystać ze sztucznej ręki, tak jak korzystali ze swojej – poruszając palcami, łapiąc przedmioty i funkcjonując w pełni samodzielnie.

Oczywiście powrót do sprawności wiąże się z wydatkami kilkudziesięciu tysięcy złotych i nie jest dostępny dla wszystkich, stąd w wielu sytuacjach osoby niepełnosprawne wciąż decydują się na protezy kosmetyczne. Mają one do złudzenia przypominać prawdziwe kończyny, jednak nie pozwalają na powrót do sprawności. Najlepsze rezultaty z ich stosowania można zauważyć u pacjentów po stracie palców u stóp. Specjalne nakładki przywracają kończynie jej zdrowy wygląd i pozwalają na wygodne korzystanie z otwartego obuwia.

Protezy modularne a protezy bioniczne – rodzaje protez

Protezy kończyn mogą przyjmować różne kształty oraz posiadać odmienne funkcje. Ich różnorodność wynika przede wszystkim z wielości wykonywanych amputacji czy braków w kończynach. Aby mogły jak najlepiej się dopasować do potrzeb konkretnego pacjenta, są zazwyczaj wykonywane na zamówienie. Ponadto mogą mieć różne zastosowanie – głównie wizualne lub w pełni praktyczne, przywracające amputowaną kończynę do sprawności.

Tego typu moduły to protezy mioelektryczne, bioniczne oraz protezy mechaniczne. Działają dzięki wbudowanym systemom, sterownym za pomocą pozostałej części kończyny i siły mięśni w kikucie. Po opanowaniu obsługi takiego narzędzia pacjent jest w stanie korzystać z protezy jak z własnej ręki, mając przywrócone zdolności motoryczne i manualne dłoni.

Dodaj komentarz