Utrata naturalnego zęba i powstanie luki w uzębieniu może się dla pacjentów wiązać z wieloma problemami. Z tego powodu w przypadku utraty zęba powinno się zrobić wszystko, żeby go jak najszybciej odbudować i przywrócić pełną funkcjonalność układu żucia. W zależności od tego, jak duża jest powstała luka w uzębieniu i w jakim jest miejscu, do odbudowania zębów można zastosować różne metody. Najlepiej sprawdzają się elementy, które zostają na stałe umieszczone w łuku zębowym, czyli implanty stomatologiczne lub mosty protetyczne. Czym się od siebie różnią?
Dlaczego odbudowa utraconych zębów jest tak ważna?
Utrata nawet pojedynczego naturalnego zęba może powodować wiele przykrych konsekwencji. Powstanie luki w łuku zębowym z czasem sprawie, że zęby, które sąsiadują z luką zaczynają się w jej kierunku pochylać i przesuwać. Po utracie naturalnego zęba u pacjentów w miejscu powstania luki w uzębieniu dochodzi też do powstania atrofii, czyli procesów zanikowych kości. Jak dodaje nasz rozmówca, stomatolog z Centrum Stomatologicznego Dentologia w Piasecznie:
Brak zębów w łukach skutkuje też oczywiście problemami z przeżuwaniem pokarmów. Może też być przyczyną powstania wad zgryzu. Braki zębowe w przedniej części uzębienia skutkują też pogorszeniem estetyki uśmiechu. Po powstaniu większych braków w uzębieniu ich konsekwencją może być też np. powstanie wad wymowy.
W jakich przypadkach stosuje się mosty protetyczne?
Mosty protetyczne to idealne rozwiązanie dla pacjentów, u których luka w uzębieniu powstała w otoczeniu pozostałych naturalnych zębów. Będą one tworzyły dla mostu stabilną konstrukcję protetyczną. Lekarz protetyk zakłada most protetyczny na zęby, które sąsiadują z luką. Mostem jest umieszczona nad dziąsłem korona protetyczna. W przypadku powstania nieco większych luk w łukach zębowych można zastosować mosty protetyczne, które składają się z 2-3 koron i które umożliwiają ich skuteczne zakrycie i pełne odbudowanie estetyki uśmiechu.
Filarami mostów protetycznych najczęściej są pozostałe naturalne zęby pacjenta. Jeżeli jednak w łuku zębowym brakuje z jednej strony zęba, który można by zastosować jako podporę dla mostu, wówczas taką rolę może pełnić specjalnie w tym celu wszczepiony implant zębowy.
Jakie są zalety implantów stomatologicznych?
Wszczepienie implantu stomatologicznego to obecnie najlepsza dostępna metoda odbudowy utraconych zębów. Implantologia daje możliwość idealnego odtworzenia zęba, który nie tylko stanie się idealnym elementem zastępczym, który przywróci idealną estetykę uśmiechu, ale także pozwoli odbudować pełną funkcjonalność układu żucia. Największą zaletą implantów zębowych jest to, że stosując je przywraca się nie tylko koronę straconego zęba, ale też jego korzeń, którym staje się filar implantu. Dzięki temu nowy ząb ma zapewnioną odpowiednią stabilność i trwałość. Prawidłowo wszczepiony implant stomatologiczny może pełnić swoje funkcje w jamie ustnej nawet przez 30 lat.