Kaszel może pojawić się nagle i być reakcją na obecność ciała obcego w układzie oddechowym. Określając najprościej – kaszel to odruch, którego rezultatem są skurcze ścian klatki piersiowej. W tym schemacie biorą udział mięśnie wydechowe oraz oskrzela.
Jakie choroby mogą wywołać kaszel?
Najczęściej są to infekcje wirusowe. Kaszel może jednak być oznaką bardziej poważnych chorób, do których zaliczymy między innymi nowotwór, alergię, gruźlicę, astmę, a także wszelkie zakażenia bakteriami atypowymi.
Kaszel charakterystyczny jest także dla długoletnich palaczy. Czym charakteryzuje się kaszel palacza? Pojawia się najczęściej rano i towarzyszy mu odkrztuszanie. Palacze zazwyczaj „chrząkają”.
Różnice między kaszlem mokrym i suchym
Już sam odgłos kaszlu wskazuje na jego rodzaj. Odsłuchaj, jaki to kaszel i poznaj różnicę między kaszlem suchym a mokrym.
Kaszel suchy może towarzyszyć zarówno infekcji bakteryjnej, jak i wirusowej. Pojawia się zazwyczaj na początku choroby. Polega na wystąpieniu krótkich i duszących kaszlnięć. Procesowi temu nie towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny. Kaszel suchy nasila się w nocy i potrafi być niezwykle problemowy.
Kaszel mokry zaś pojawia się w środkowej fazie infekcji. Wówczas odkrztuszana jest plwocina. Kaszel mokry jest mniej męczący, a jego głównym zadaniem jest oczyszczanie dróg oddechowych z dużej ilości śluzu. Proces ten polega na wyrzucenie z dużą szybkością zwiększonej ilości śluzu. Aby leczyć kaszel mokry, stosuje się leki wykrztuśne i rozrzedzające wydzielinę. Ich zadaniem jest także zmniejszanie lepkości plwociny. Skuteczność polega zatem na rozpuszczaniu gęstej wydzieliny z błon śluzowych oskrzeli i dzięki temu zostaje ułatwiony mechanizm odkasływania.