Sposoby na zwiększenie laktacji

Niewystarczająca ilość pokarmu to najczęstsza przyczyna rezygnacji z karmienia piersią. Jeśli mleka jest za mało, istnieją skuteczne sposoby, by zwiększyć laktację. Są one bardzo proste i przynoszą natychmiastowe efekty. Z pewnością nie należy do nich zalecenie picia ciemnego piwa bezalkoholowego – ten mit już dawno został obalony.

 

Przyczyny małej ilości pokarmu

Do najczęstszych przyczyn małej ilości mleka zalicza się nieprawidłowe albo zbyt rzadkie przystawianie dziecka do piersi. Nie pomaga też naturalnie odczuwany przez mamy stres lub dokarmianie i dopajanie dziecka z butelki. Nie zaleca się także podawania smoczka uspokajacza. Wszystkie te wymienione czynności zaburzają naturalny sposób ssania piersi. Gdy mama zauważa, że ma mało pokarmu, powinna zasięgnąć opinii doradcy laktacyjnego lub położnej. Najczęściej trzeba skorygować sposób przystawiania dziecka do piersi, by sytuacja się unormowała.

Sposób karmienia ma wpływ na laktację

Częste przystawianie dziecka do piersi jest najlepszym sposobem na pobudzenie pęcherzyków mlecznych w piersiach. Wytwarzają wtedy większą ilość pokarmu. Noworodek powinien być karmiony co trzy godziny w ciągu dnia, a w nocy co sześć godzin. Należy wiedzieć, że nocą organizm wydziela więcej prolaktyny, co sprzyja produkcji pokarmu. Dobrym sposobem na pobudzenie laktacji jest położenie się na cały dzień z dzieckiem do łóżka i pozwolenie mu na ssanie tak często i tak długo, na ile ma ochotę. Nawet co pół godziny. Takie działanie może przynieść nawet natychmiastową poprawę. Odciąganie pokarmu za pomocą laktatora w przerwach między karmieniami, również jest świetnym rozwiązaniem. Ponadto w czasie karmienia należy zwracać szczególną uwagę, czy dziecko dobrze ssie i jest prawidłowo przystawione. Pierś musi wypełniać całą jego buzię, w środku musi się znaleźć brodawka wraz z jak największą częścią otoczki sutka. Dziecko pobiera pokarm za pomocą ruchów języka. Stosuje tym samym inną technikę niż przy ssaniu smoczka. W czasie karmienia powinno być słychać odgłosy połykania, przypominający lekkie postękiwania.

Nawodnienie karmiącej mamy

Matka karmiąca powinna dbać o prawidłowe nawodnienie ciała. Dziecko wypija nawet do litra pokarmu dziennie. Oznacza to, że mama musi pobrać nawet trzy litry płynów dziennie. Woda jest niezbędna do wytwarzania pokarmu. Do rekomendowanych napojów należą: nisko lub średniozmineralizowana woda, soki z warzyw i owoców, herbatki z kopru, anyżu, kminku, melisy. Koper włoski pobudza produkcję prolaktyny, hormonu odpowiadającego za prawidłową ilość pokarmu.

Preparaty wspomagające laktację

Udowodniono, że słód jęczmienny i beta-glukan pomagają w utrzymaniu laktacji. W aptekach można znaleźć preparaty z tymi składnikami. Nie powinno się sięgać w czasie karmienia piersią po piwo i napoje piwne. Bardzo myląca jest nazwa piwa bezalkoholowego. Zgodnie z prawem w takim piwie może się znajdować do 0,5% alkoholu. Należy pamiętać, że przenika on do mleka matki, a każda jego ilość może mieć negatywny wpływ na układ nerwowy dziecka.

Kolka niemowlęcia nie jest powodem do zaprzestania karmienia piersią

Zdarza się, że niemowlęta mają kolkę i niektóre mamy rozważają zakończenie karmienia piersią. Narządy dopiero uczą się trawienia. Ulewanie, ból brzuszka, luźne stolce to najczęstsze problemy gastryczne niemowląt. Przyczyną takich dolegliwości jest niedojrzały układ pokarmowy, a nie sposób podawania pokarmu. Może do tego się przyczynić także połykanie dużej ilości powietrza w czasie karmienia. Należy zawsze pamiętać, by po jedzeniu umożliwić dziecku odbicie nagromadzonego gazu. Niewielkie ulewanie jest także normą, ponieważ mięsień górnej części żołądka nie zatrzymuje pokarmu jak u osób dorosłych. Nie trzeba się nimi martwić, jeśli dziecko ma apetyt i przybiera na wadze. By uniknąć ulewania można karmić częściej w mniejszych ilościach.

Zadbaj o przyjemne rytuały dla siebie i dziecka

Zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców, codzienna kąpiel może być niezwykle przyjemnym i owocnym rytuałem. Relaksuje ciało i zmysły po całym dniu. Przynosi odprężenie, ponieważ rodzice poświęcają dziecku czas i uwagę. Mycie małego ciałka kojarzy się z delikatnością, czułością i miłością. Można wprowadzić elementy masażu brzuszka. Dodatkowo wieczorna kąpiel pomaga w normowaniu rytmu dobowego, jeśli odbywa się o stałej porze. Maluch zaczyna przyzwyczajać się do sekwencji czynności. Po myciu, przychodzi czas na karmienie i usypianie. Sprzyja to poczuciu bezpieczeństwa. Kąpiel to czas zabawy z mamą lub tatą. Wspomaga budowanie bliskości, zaufania i rozwija zmysły. Temat istoty kąpieli podjęła francuska pielęgniarka Sonia Rachel, która od trzydziestu lat zajmuje się małymi dziećmi. Propaguje metodę kąpieli Thalasso Bain Bebe. Na YouTubie są dostępne filmy, na których kąpie maluchy. Stawia na powolne i delikatne czynności. Połączenie dotyku, odprężającego szumu wody i unoszenia się. Dzieci są zrelaksowane i spokojne w czasie takich rytuałów. A mamom dają one dużo przyjemności i poczucie niezwykłej bliskości. Relaks sprzyja laktacji i dobremu samopoczuciu.

Zdjęcia: https://pixabay.com/pl/

Dodaj komentarz