Strach nie taki straszny, ale…

on

Strach można zaliczyć do jednej z naszych najsilniejszych emocji. Uczucie kojarzy się przede wszystkim źle – nikt nie lubi przecież odczucia strachu. Okazuje się, że nauka ma inne wytłumaczenie. W wielu przypadkach strach może mieć oddźwięk pozytywny.

***

Strach2

Co się z nami dzieje podczas silnych emocji związanych ze strachem?

Kiedy czujemy lęk, wzgórze automatycznie aktywuje krótką drogę do ciała migdałowatego, które włącza automatycznie reakcje obronne. Następnie wzgórze nakazuje analizę przyjmowanych bodźców. Prowadzi to do aktywacji ciała rozumianej jako wysyłanie sygnałów o zagrażającym niebezpieczeństwie. Impulsy wędrują przez układ nerwowy z mózgu do poszczególnych organów  naszego ciała. Strach to jednocześnie stymulacja: wizualna, słuchowa, węchowa, a także dotykowa. Prowadzi to do początku produkcji adrenaliny, która prowadzi do zwiększenia sił i mocy w pokonaniu konkretnych trudności.

Co należy wiedzieć o strachu?

Strach to emocjami dana nam w toku rozwoju ewolucyjnego i cywilizacyjnego. Rodzimy się z dwoma rodzajami tej emocji: jest to strach przed upadkiem oraz strach wywołany przez głośne dźwięki. Tego typu lęki uznawane są za pierwotne. Inne rodzaje strachu nabywamy w procesie zdobywania doświadczeń życiowych. Ponadto strachu uczą nas rodzice. Małe dziecko nie boi się robaków, ale wzoruje się na aktywnych reakcjach rodziców.

Strach pobudzają media. Przejrzyjcie główne tytuły artykułów umieszczonych na pierwszych stronach gazet. Media, politycy, różne grupy społeczne szerzą niepokój i sprawiają, że zaczynamy obawiać się o własną przyszłość. Jaki jest stosunek negatywnych wiadomości do pozytywnych? Wynosi on 85 do 15 procent.

Ciemna strona strachu

Chociaż gwałtowny strach podczas niebezpieczeństwa wielu osobom uratował życie, to nadmierne i stałe odczuwanie złych emocji prowadzi do zaburzeń wielu procesów zachodzących w ludzkim ciele. Przykładem jest układ odpornościowy.  Strach Przez permanentny strach jesteśmy bardziej narażeni na wystąpienie różnych chorób. Oprócz tego dotykają nas nieprzyjemności ze strony układu pokarmowego. Możemy wówczas nadmiernie schudnąć lub zbytnio przybrać na wadze. Stale napięte mięśnie powodują ból głowy, sztywność karku, bezsenność, arytmię serca itp. Nadwyżki adrenaliny mogą prowadzić nawet do śmierci. Hormon stresu zmusza mięśnie serca do szybszych skurczy. Może to prowadzić do zaburzeń ściśle związanych z regulacją rytmu serca. Nie wolno zatem oglądać horrorów? Nie ma żadnych przeciwwskazań. Człowiek potrafi sobie przetłumaczyć, że to tylko film.

 

Dodaj komentarz