Alergia to zmora XXI wieku. Coraz więcej osób odczuwa nieprzyjemne skutki reakcji uczuleniowych. Czym jest alergia i czy można skutecznie z nią walczyć?
Alergia to wyraz pochodzący z języka greckiego. Allos oznacza inny, natomiast ergon – praca. Z alergią związana jest także atopia (atopos znaczy nieprawidłowy). Alergia to nabyta i patologiczna reakcja układu odpornościowego na rozmaite alergeny… czyli czynniki uczulające. Jeśli chory wystawiony jest na działanie konkretnego alergenu, wówczas występują tak zwane objawy alergii.
Objawy alergii
Do najczęstszych objawów alergii można zaliczyć: zapalenie błony śluzowe nosa, zapalenie spojówek, astmę atopową, atopowe zapalenie skóry, a także choroby związane z układem pokarmowym. Typową reakcją alergiczną jest alergiczny nieżyt nosa.
Czym są alergeny?
Mówiąc najprościej alergen to czynnik uczulający. Tak naprawdę alergenem może być każda substancja wdychana, dotykana, połykana lub wstrzykiwana. Jak zachowuje się układ immunologiczny podczas pierwszego kontaktu z alergenem? Po kontakcie z alergenem układ immunologiczny rozpoczyna produkcje przeciwciał. Wówczas nie występuje jeszcze żadna reakcja alergiczna. Dopiero przy następnym kontakcie z substancją alergiczną występują objawy alergii. Najczęściej uczulają: pyłki kwiatowe, kurz, pokarmy. Reakcja alergiczna może wystąpić także po ukąszeniu pszczoły czy osy.
Czy alergię można wyleczyć?
Przed ustaleniem sposobu leczenia alergii, należy koniecznie ustalić, czym jest substancja wywołująca uczulenie. W tym celu przeprowadza się badania laboratoryjne i testy. Leczenie polega między innymi na zastosowaniu immunoterapii (nazywanej potocznie odczulaniem). Na czym polega odczulanie? Terapia polega na regularnym podawaniu pacjentowi alergenu zwiększając co jakiś czas dawkę. Aby złagodzić alergię można również stosować leki przeciwalergiczne, na przykład Claritine (aby dowiedzieć się więcej wejdź w link: https://www.claritine.pl/). Claritine jest lekiem przeciwhistaminowym zwalczającym takie objawy, jak kichanie, cieknący nos, łzawienie oczu, podrażnienie gardła czy swędzący nos. Lek nie powoduje senności i nie zaburza koncentracji. Pamiętaj jednak, aby przed zastosowaniem leku skonsultować się z lekarzem i dokładnie przeczytać ulotkę.