Panele krosownicze (patch panele) należą do najważniejszych pasywnych elementów sieci komputerowych i telekomunikacyjnych. Służą do zakańczania kabli prowadzonych w okablowaniu pionowym i poziomym oraz stanowią punkt podłączenia sprzętu aktywnego pracującego w sieci. Jednym z rodzajów paneli krosowniczych są panele światłowodowe. Jakie ich warianty można wyróżnić?
Sposób instalacji
Pierwszym kryterium podziału paneli światłowodowych jest sposób instalacji. Najpopularniejsze są modele przeznaczone do montażu w szafach rack o szerokości 19”. Zwykle mają wysokość 1U. Często spotykaną opcją są również panele przystosowane do montażu na ścianie. Mogą być wykonane z różnych materiałów: najczęściej jest to metal lub plastik. W sprzedaży dostępne są panele ścienne przeznaczone do montażu na zewnątrz, które charakteryzują się zwiększoną odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne. Ponadto istnieją panele światłowodowe przystosowane do montażu na szynie DIN. Znajdują one zastosowanie głównie w aplikacjach przemysłowych.
Rodzaj złącza światłowodowego
Panele światłowodowe mogą być wyposażone w różne płyty czołowe. Ich rodzaj determinuje, jakie kable światłowodowe można do nich podłączać. Istnieje kilka popularnych rodzajów złączy światłowodowych:
- ST (ang. Straight Tip) – z kołnierzem bagnetowym. Najstarszy typ złącza.
- SC (ang. Standard Connector) – o przekroju prostokątnym. Stosowane w wielu urządzeniach aktywnych.
- FC (ang. Ferrule Connector) – z korpusem gwintowanym. Zapewniają niezawodne połączenie.
- LC (ang. Little Connector) – dzięki małym wymiarom mogą być stosowane w miejscach o dużym zagęszczeniu pół przełączeniowych.
Niektóre płyty czołowe umożliwiają podłączenie kabli o różnych złączach – na przykład zarówno SC, jak i LC.
Typ kabla światłowodowego
Panele światłowodowe, których szeroki wybór oferuje firma S-Cabling, umożliwiają podłączanie kabli światłowodowych typu simplex lub duplex. Kable światłowodowe simplex składają się z pojedynczego pasma włókna szklanego z tworzywa sztucznego i jednego płaszcza zewnętrznego. Umożliwiają jednokierunkowy transfer danych. Kable światłowodowe duplex składają się z dwóch włókien szklanych. Można je traktować jako dwa kable typu simplex. Pozwalają na jednoczesny dwukierunkowy przesył danych. Płyty czołowe paneli światłowodowych najczęściej zapewniają możliwość podłączenia 12 lub 24 kabli typu simplex bądź duplex.