Wakacje to temat przyjemny i na czasie. Każdy z nas marzy o zasłużonym urlopie. Jeśli planujesz spędzenie czasu wolnego poza granicami kraju, warto zastanowić się nad EKUZ, czyli Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego. Czy rzeczywiście ubezpieczanie tego typu daje nowe możliwości? Jakie zalety posiada EKUZ? Pamiętaj! Zdrowie masz tylko jedno. Wybierz opcję, która w każdym momencie jest w stanie zapewnić ci bezpieczeństwo na wakacjach.
Wyjazd tuż tuż
Wakacje w Polsce są super. Jeszcze do niedawna byłam przekonana, że nie ma co wyjeżdżać za granicę, jeśli nie zwiedziło się w Polsce wszystkich miejsc wartych obejrzenia. To przekonanie zmieniłam po ostatniej wycieczce do Grecji. Wspaniały koloryt, egzotyka, inna kultura… tego wszystkiego nie poznam zdobywając wiedzę w sieci. Wielozmysłowe poznanie świata to przeżycie cudowne i z pewnością jedyne w swoim rodzaju. Wycieczka do innego kraju napawała mnie trochę strachem. Nie dość, że obawiałam się samego przelotu, to dodatkowo przerażała mnie myśl, że jeśli coś się stanie, będę pozostawiona sama sobie. Na szczęście nie ma tak źle. Kraje, w których kwitnie turystyka bardzo dbają o swoich turystów. Jako osoba opuszczająca granice kraju również mogę odpowiednio się zabezpieczyć. Po pierwsze warto dowiedzieć się, z jakimi zagrożeniami możemy spotkać się w danym państwie. Chodzi przede wszystkim o choroby. Jeśli pojedziemy do Kenii, możemy przykładowo nabawić się żółtej febry przenoszonej przez komary. Poznanie wszystkich zagrożeń musi zatem stanowić pierwszy krok zapoznania się z inną cywilizacją. Ponadto, jeśli wybierasz się do jakiegoś państwa europejskiego – zadbaj o EKUZ, czyli wspomnianą wyżej Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. W wielu przypadkach może być dla nas prawdziwym ratunkiem. Trzeba podkreślić, iż dzięki Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego można znacznie zaoszczędzić na ubezpieczeniu turystycznym.
Poznaj zalety EKUZ
Mówiąc najprościej Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego stanowi dokument, który jest potwierdzeniem prawa do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w krajach Unii Europejskiej, a także w krajach Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Jakie są to kraje? Z pomocy zdrowotnej będziesz mógł skorzystać między innymi w: Chorwacji, Czechach, Luksemburgu, Estonii, Danii, Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Islandii, Portugalii, Szwajcarii, Słowenii, Niemczech, Norwegii, we Włoszech, na Malcie, na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii itp. Należy podkreślić, iż Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pozwoli ci skorzystać z opieki zdrowotnej na takich samych zasadach, co obywatele.
Europejska Karta Ubezpieczeniowa – kto ją może wyrobić?
O EKUZ może ubiegać się każdy, kto ma ubezpieczenie w NFZ. Kiedy zatem można wnioskować o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego? Możesz wyrobić kartę, jeśli wyjeżdżasz z kraju w celach turystycznych, odwiedzić rodzinę lub znajomych, na studia, w delegację lub do pracy. Warto wiedzieć, że każdy członek rodziny musi mieć swoją EKUZ. Jeżeli nie korzystasz z systemu ubezpieczeniowego NFZ, karta nie będzie ci wydana. Taka forma ubezpieczenia obejmuje tylko osoby opłacające składkę zdrowotną do ZUS.
Jak wybrać kartę EKUZ?
Aby uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, musisz najpierw złożyć wniosek w Oddziale Wojewódzkim lub tak zwanej Delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia w miejscu zamieszkania. Wniosek do wypełnienia można pobrać także na rządowej stronie z rozszerzeniem gov. Taki wniosek można wysłać pocztą, faksem lub pocztą elektroniczną. Ułatwioną sprawę mają osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę, gdyż do wniosku można dołączyć dokument RMUA. Jeżeli prowadzisz własną działalność gospodarczą, wówczas do wniosku trzeba dołączyć ostatni dowód wpłaty. Osoby ubezpieczone w KRUS dołączają zaświadczenie z KRUS o odprowadzanych składkach zdrowotnych. Będąc emerytem lub rencistą dołącz do wniosku ostatni wycinek renty lub emerytury. Jeżeli jesteś zarejestrowany jako bezrobotny, trzeba dołączyć zaświadczenie z Urzędu Pracy. W przypadku, kiedy ktoś jest uczniem lub studentem dostarcza dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne osoby, która ją zgłosiła do ubezpieczenia zdrowotnego. Sytuacja jest taka sama w przypadku niepracujących małżonków.
Co obejmuje Europejska Karta Zdrowia?
Korzystasz przede wszystkim z opieki medycznej w takim samym zakresie co obywatele. Dzięki temu bez problemu zarejestrujesz wizytę u lekarza. Chociaż EKUZ nie pokryje wszystkich kosztów, które reguluje ubezpieczenie turystyczne to dzięki karcie będziesz mógł wybrać nieco tańszą opcję. Karta nie jest zatem alternatywą dla ubezpieczenia zdrowotnego. Kolejna kwestia związana z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego to czas oczekiwania i opłata. Otóż EKUZ nic nie kosztuje. Jeżeli będziesz starał się o EKUZ osobiście, dostaniesz kartę od ręki. W przypadku listownego wniosku – otrzymasz EKUZ w przeciągu trzech dni od daty wpływu. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawana jest na 6 miesięcy.
Zdjęcia pochodzą z pixabay.com.