Wszystko, czego warto dowiedzieć się o bloczkach fundamentowych

Budowa fundamentów jest jednym z najważniejszych zadań do zrealizowania w czasie budowy nieruchomości. Dobrze wykonane fundamenty są podstawą całego budynku, dlatego muszą być trwałe i stabilne. Jest kilka sposobów na budowanie fundamentów, jednak w ostatnim czasie najczęściej stosowanym materiałem są bloczki fundamentowe. Czym się charakteryzują, co warto wiedzieć o ich stosowaniu?

Produkcja bloczków fundamentowych

Bloczki fundamentowe stosowane są głównie do wznoszenia ścian fundamentowych i piwnicznych, budowy słupów, podmurówek pod ogrodzenie, murków oraz ścian działowych. Ze względu na ich zastosowanie muszą być produkowane w sposób nadający im odpowiednią trwałość i wytrzymałość na ściskanie. Te cechy są niezwykle istotne, ponieważ to właśnie na bloczkach będzie się opierał cały ciężar budynku.

Bloczki wykonywane są z betonu, który koniecznie musi być odporny na przemarzanie, musi również wykazywać możliwie jak najniższą nasiąkliwość. W większości przypadków przy tego typu elementach budowlanych do produkcji wykorzystywany jest beton klasy C12/15 lub C16/20. To mieszanka kruszywa, wody i cementu portlandzkiego. W zależności od wymagań dotyczących wytrzymałości i trwałości konstrukcji mogą pojawiać się tu też domieszki innych materiałów. Cała mieszkanka betonowa umieszczana jest w specjalnych formach i poddawana wiboprasowaniu. W ten sposób zostaje zagęszczona, a struktura bloczków staje się jednorodna, solidna, o bardzo dobrych parametrach technicznych.

Bloczki betonowe fundamentowe są suszone i utwardzane, a gdy są gotowe do użycia, można przetransportować je na plac budowy. Zastosowanie betonowych bloczków jest proste, wystarczy je odpowiednio ułożyć i połączyć ze sobą zaprawą murarską.

Wymiary bloczków fundamentowych

Bloczki fundamentowe w zależności od potrzeb mogą mieć różne wymiary, jednak za te standardowe uznaje się:

  • 38 × 24 × 12 cm,
  • 49 × 24 × 12 cm.

Standardowa waga takich bloczków mieści się w przedziale od 25 do 29 kg. Jest możliwość wyprodukowania znacznie większych bloczków fundamentowych – te będą przydatne przede wszystkim przy dużych konstrukcjach, które muszą wytrzymywać bardzo duże obciążenia. W takich przypadkach najlepsze będą bloczki o wymiarach np. 60 × 30 × 30 cm lub 80 × 40 × 40 cm.

Wybierając dobry bloczek fundamentowy, należy mieć na uwadze jego jakość oraz renomę producenta. Szukając najlepszych materiałów warto mieć na uwadze ofertę firmy Pekabet – https://pekabet.pl/fundamenty/bloczek-fundamentowy-b-15.html – duży wybór dobrych pod względem jakości produktów, a przy tym ich cena nie jest zbyt wygórowana.

Dodaj komentarz