Zagrożenia obecne w żywności

Statystyczny klient ufa reklamodawcom. Jeśli produkt promowany jest jako wersja light, wówczas grupą docelową nabywców są osoby chcące pozbyć się zbędnych kilogramów. Okazuje się bardzo często, że to świadomy zabieg mający na celu przyciągnąć jak największą liczbę odbiorców. Artykuł light może zawierać bardzo dużo cukru. Przez to jego dietetyczna wartość jest, mówiąc najprościej – po prostu oszukana. Jakie zagrożenia mogą być jeszcze obecne w produktach żywnościowych? Przyjrzyjmy się bliżej niektórym z nich.


Jogurt naturalny

Jogurt naturalny jest częstym zastępnikiem śmietany. Używamy go do sałatek, deserów i sosów. No właśnie… przecież jogurt naturalny jest zdrowy, małokaloryczny i świetnie działa na funkcjonowanie układu pokarmowego. Wszystko się zgadza, tylko… W jogurtach naturalnych występuje karagen. Karagen to substancja zagęszczająca ekstrahowana z czerwonych wodorostów. Wszystko byłoby ok, gdyby nie wysoka temperatura. Jeśli karagen zostaje podgrzany, wówczas przekształca się w poligeenan. Jego cząsteczki są niewielkich rozmiarów, dlatego też bardzo łatwo przenika do śluzówki jelita wywołując przy tym wrzody. Karagen znajdziemy w produktach żywnościowych pod wzorem E-407.

salatka-z-jogurtem

Pomidor, winogrona, chmiel, szpinak, sałata

W tych produktach może być obecny metomyl (inna nazwa – lannat). Jest to pestycyd, który zabija grzyby, gąsienice, chrząszcze, mszyce. Dzięki takim właściwościom owoce i warzywa wyglądają apetycznie. Niestety, następną cechą metomylu jest działanie rakotwórcze. Dlaczego jest dopuszczona możliwość obecności szkodliwych substancji w żywności? Wszystko rozchodzi się o tak zwane wartości graniczne. Lannat może występować w maksymalnej ilości 0,2 miligrama na kilogram produktu. Teorią teorią, a w praktyce… w wielu produktach spożywczych obserwuje się przekroczenie zalecanej dawki. Może to być szczególnie groźne dla dzieci.

Chipsy

Fani racjonalizmu podkreślają: „można wszystko jeść, byle w odpowiednich porcjach”. Nie da się z tym nie zgodzić, jednak jakie powinno być nasze zdanie w przypadku żółcieni pomarańczowej FCF obecnej między innymi w chipsach?

chipsy

Żółcień pomarańczowa FCF ma symbol E-110. Tak, jak nazwa wskazuje substancja ta odpowiada za atrakcyjną, pomarańczowożółtą barwę. Maksymalna ilość: 200 miligramów na kilogram chipsów. Dopuszczalna dawka dobowa (ADI) wynosi jeden miligram na kilogram wago ciała. Taką ilość dziecko dostarcza sobie, zjadając tylko jedną paczkę. W ten sposób E-110 wpływa negatywnie na aktywność i koncentrację u dzieci.

Słodkie napoje

Od dawna wiemy, że picie słodkich i gazowanych napojów działa źle na pracę całego organizmu. Dlaczego tak się dzieje? W słodkich napojach może znaleźć się cyklaminian sodu (E-952). Jest to substancja 35 razy słodsza od sacharozy. Jej użycie jest dla koncernów o wiele bardziej ekonomiczne. Cyklaminian sodu podejrzewany jest o powodowanie raka pęcherza i jelit.

 

Dodaj komentarz