Ekspres do kawy, a ulubiona kawa – jak wybrać sprzęt?

Większość z nas wypija aromatyczną kawę o poranku, do śniadania lub zamiast niego. Inni chętnie sięgają po kawę z mlekiem w porze lunchu. A jeszcze inni uwielbiają kremowe kawy z dodatkiem lodów, bitej śmietany i smakowych syropów jako dodatek do deseru.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj kawy lubimy najbardziej i kiedy najchętniej po nią sięgamy, bez wątpienia przyznamy, iż na jej smak i jakość wpływa forma parzenia. Dlatego dobry ekspres ma kluczowe znaczenie, jeżeli chcemy każdego dnia cieszyć się smakiem swojej ulubionej kawy.

Ale jak wybrać odpowiedni sprzęt? Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Jaki ekspres do kawy będzie najlepszy do parzenia intensywnego espresso, a jaki do delikatnego, kremowego cappuccino?

Rodzaje ekspresów do kawy

Parzenie kawy ma wieloletnią historię, nic zatem dziwnego, że na przestrzeni lat dużo się tu zmieniło. Dziś, szukając idealnego ekspresu, możemy zadecydować, w jaki sposób ma być parzona nasza kawa – czy ma być z dodatkami lub bez nich, a sam ekspres – czy ma być ręczny, czy automatyczny.

Kawiarki i ekspresy przelewowe – do „małej czarnej”

Kawiarki klasyczne bądź elektryczne oraz ekspresy przelewowe to najprostsze i najtańsze urządzenia do parzenia kawy. Kawiarki mogą być przeznaczone do gotowania na kuchence, ale są też wersje elektryczne – wtedy wystarczy je podłączyć do prądu. Ekspresy przelewowe również działają na prąd. Choć różnią się wyglądem, mają bardzo podobną funkcję.

Kawiarka posiada sitko, na które wsypuje się odpowiednią ilość zmielonej kawy oraz pojemnik na wodę. Gdy woda zaczyna wrzeć, przepływa przez sitko z kawą, zaparzając ją. W ten sposób możemy przygotować najpopularniejszą kawę po turecku. Jej intensywny aromat i głęboki smak kochają każdy miłośnik kawy.

Z kolei ekspres przelewowy posiada dzbanek, miejsce na filtr, do którego wsypuje się kawę oraz pojemnik na wodę. Gdy woda pod ciśnieniem przepływa przez kawę, zaparza ją, a uzyskany w ten sposób napój trafia do dzbanka. Filtr uniemożliwia przedostanie się wraz z naparem fusów. Ekspresy przelewowe są dodatkowo wyposażone w matę grzewczą, która może podgrzewać kawę, pozwalając nam cieszyć się ciepłym naparem przez dłuższy czas.

Kawiarka, jak i ekspres przelewowy to prosty sprzęt, który sprawdzi się u osób lubiących czarną kawę bez żadnych dodatków. O ile w kawiarce jednorazowo otrzymamy jedynie jedną filiżankę naparu, o tyle w ekspresie przelewowym z większym dzbankiem możemy zaparzyć nawet kilka kubków kawy. Z tego względu ekspres przelewowy będzie lepszym wyborem dla rodziny lub dla osób, które lubią popijać kawę przez cały dzień.

>> Dodatkowe funkcje w ekspresach do kawy

Ekspresy ciśnieniowe – kolbowy i na kapsułki do różnych rodzajów kaw

Ekspresy ciśnieniowe półautomatyczne i automatyczne to nowoczesne sprzęty, których możliwości są zdecydowanie większe niż ekspresu przelewowego. Ekspres kolbowy wymaga obsługi ręcznej w postaci nalania wody, umieszczenia kawy w kolbie, a następnie umieszczenia jej w ekspresie, lecz sam proces parzenia jest zautomatyzowany. Standardowy ekspres kolbowy przygotuje wyśmienite espresso z pianką. Jeżeli posiada dodatkowo dozownik na mleko, można w nim również przyrządzić śniadaniowe latte. Jednak obsługa ekspresu kolbowego nie należy do najprostszych, stąd najczęściej sięgają po niego bariści.

Dla amatorów polecamy ekspresy kapsułkowe. To modele bardzo chętnie wybierane do niewielkich, nowoczesnych kuchni, gdyż mają kompaktowe wymiary i unikalny design. Dostępne są też w najróżniejszych wersjach kolorystycznych. Poza tym są proste w obsłudze – wystarczy do pojemnika nalać odpowiednią ilość wody, umieścić w dozowniku kapsułkę i wybrać odpowiedni program.

Ekspres kapsułkowy zaparzy każdy rodzaj kawy, wystarczy tylko kupić odpowiednie kapsułki. W takim ekspresie możemy nawet zaparzyć herbatę, przygotować kakao lub gorącą czekoladę. Niemniej kapsułki są dość drogie w stosunki do zwykłej kawy ziarnistej. Dlatego jest to dobry wybór, jeżeli nie pijamy kawy na co dzień, lecz okazjonalnie i lubimy kawę z różnymi dodatkami.

>> Ekspres do kawy – jaki wybrać?

Ekspresy wysokociśnieniowe – kawa jak z najlepszej kawiarni

Dla prawdziwych smakoszy, których nie zadowoli zwykła „plujka” czy kawa z kapsułek, polecamy profesjonalne ekspresy ciśnieniowe. Takie ekspresy, oprócz generowania wysokiego ciśnienia niezbędnego przy parzeniu kawy, posiadają także funkcje dodatkowe. Może to być dozownik i spieniacz do mleka oraz młynek do kawy. Taki ekspres jest w pełni zautomatyzowany – wystarczy tylko wybrać rodzaj kawy oraz wielkość kubka i upewnić się, że nie brakuje wody, mleka oraz ziaren kawy. Całą resztę wykona za nas ekspres.

Uzyskany napar jest niezwykle esencjonalny, intensywny i aromatyczny. Stanowi doskonałą bazę pod kawę latte, cappuccino, mokkę czy macchiato. Ekspres ciśnieniowy to spory wydatek, ale jest to sprzęt, który spotkamy w najlepszych kawiarniach. Chcąc więc na co dzień cieszyć się smakiem wybitnej kawy w różnych odsłonach, warto w taki ekspres zainwestować.

Na jaki ekspres do kawy się zdecydujesz?

Omówione rodzaje ekspresów do kawy to oczywiście jedynie ogólny zarys tego, co możemy dostać w sklepach. Tak naprawdę każdy model czymś się od siebie różni, posiada rozmaite funkcje dodatkowe, które okażą się dla nas mniej lub bardziej przydatne. Warto też wcześniej zasięgnąć opinii na temat interesującego nas sprzętu, by dowiedzieć się, czy rzeczywiście spełnia swoją rolę i jest niezawodny.

Przydatne okażą się też dostępne w sieci testy i porównania różnych ekspresów do kawy kilku znanych producentów, na przykład z tej samej półki cenowej. W ten sposób uzyskamy cenne informacje na temat najlepszych modeli mieszczących się w naszym budżecie i będziemy mogli wybrać ten najbardziej odpowiadający naszym potrzebom i oczekiwaniom.

Dobry ekspres do kawy to bez wątpienia najlepszy przyjaciel każdego kawosza i nie może go zabraknąć w kuchni!

Dodaj komentarz