Trzecie z kolei zęby trzonowe, znane też jako ósemki lub zęby mądrości, najczęściej kwalifikują się do usunięcia. Choć jest to zabieg często wykonywany, wokół niego narosło sporo mitów, które wzbudzają w pacjentach strach. Nowoczesna stomatologia dynamicznie się rozwija, oferując tym samym coraz bardziej komfortowe leczenie. Dlatego też warto rozprawić się ze wszystkimi mitami dotyczącymi ekstrakcji ósemek.
Ekstrakcja ósemek to proces długotrwały i bolesny – MIT
Tym, czego najbardziej obawiają się pacjenci przed usunięciem zębów mądrości, jest silny ból podczas zabiegu. Jednak jest to lęk nieuzasadniony, ponieważ zabieg ten odbywa się w znieczuleniu. Oprócz bólu pacjent nie czuje też wyrywania zębów. Jedynym uczuciem, jakiego doświadcza pacjent podczas ekstrakcji, jest napieranie przez stomatologa na zęby, które nie powoduje żadnego dyskomfortu. Co więcej, można usunąć więcej niż jedną ósemkę jednocześnie, dzięki czemu znacząco skraca się czas rekonwalescencji oraz sam proces usuwania tych zębów. To praktyka stosowana w takich gabinetach jak m.in. ES DENTICA w Tychach. Możliwa jest też ekstrakcja zębów mądrości w znieczuleniu ogólnym.
Zęby mądrości usuwa się wyłącznie, gdy występuje taka potrzeba – MIT
Ósemki mogą być problematyczne. Coraz częściej brakuje na nie miejsca w łuku zębowym, co może mieć poważne konsekwencje. Z powodu braku miejsca często wyrzynają się pod niewłaściwym kątem bądź zatrzymują się w kości szczęki, a także przyczyniają się do powstawania torbieli zawiązkowych. Ponadto zęby mądrości mogą być przyczyną powracających stanów zapalnych. Dlatego usuwanie ósemek to też część stomatologii zachowawczej. Można je usunąć np. u pacjentów, którzy mają trudności z utrzymaniem prawidłowej higieny tylnych zębów, przez co wzrasta ryzyko próchnicy.
Po usunięciu zębów mądrości trzeba przyjmować antybiotyk – MI
Usuwanie zębów mądrości nierozerwalnie wiąże się z odpowiednią rekonwalescencją. Należy stosować się do zaleceń stomatologa, które obejmują m.in. wstrzymanie się od spożywania alkoholu, picia kawy i palenia papierosów przez 2 dni po zabiegu czy wyjątkowa dbałość o higienę jamy ustnej. Naturalnym następstwem ekstrakcji są chwilowe trudności w artykulacji, opuchlizna czy dolegliwości bólowe, które można łagodzić za pomocą dostępnych środków farmaceutycznych. Natomiast stosowanie antybiotyku konieczne jest dopiero w momencie, gdy pojawi się stan zapalny, np. z powodu zaniedbania higieny jamy ustnej. Antybiotyk włącza się też pacjentom o obniżonej odporności, aby pojawieniu się zapalenia zapobiec.