Jak często czyścić wóz paszowy?

Utrzymanie czystości pojemników i narzędzi potrzebnych do karmienia zwierząt gospodarskich to niezwykle ważne zadanie spoczywające na barkach każdego hodowcy. Dlatego trzeba regularnie myć i odkażać wszystkie pomieszczenia i obiekty w gospodarstwie hodowlanym. Zadbaj o zdrowie swoich zwierząt. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak często należy czyścić paszowóz, aby nie stał się źródłem chorobotwórczych drobnoustrojów.

Co jaki czas trzeba myć paszowóz?

Paszowozy to urządzenia, które ułatwiają przygotowanie dawek paszowych dla zwierząt hodowlanych. Można je nabyć w zakładach specjalizujących się w dostarczaniu sprzętu dla ferm mlecznych, np. Rymek z Gostynia. Wszystkie powierzchnie, które mają bezpośredni kontakt z paszą to miejsca rozwoju pleśni, grzybów i glonów. Te zanieczyszczenia dostają się do paszy i powodują pogorszenie zdrowia zwierząt gospodarskich. Dlatego konieczne jest staranne czyszczenie wozu paszowego co najmniej raz na 4 tygodnie. Usuwanie osadów i resztek z taką częstotliwością zapobiega powstawaniu grubej warstwy brudu, którą trudno jest wyczyścić.

Czym najlepiej czyścić wóz paszowy?

Jeśli w paszowozie często znajduje się pokarm śluzowaty i wilgotny, porządne czyszczenie jest nieco utrudnione, jednak nadal bardzo potrzebne. Utrzymująca się wilgoć sprzyja rozwojowi grzybów, co z kolei zanieczyszcza paszę i ma fatalny wpływ na delikatny układ pokarmowy krów. Do czyszczenia wozu paszowego można użyć zwykłej wody pod ciśnieniem. Aby usunąć zabrudzenia we wszystkich zakamarkach, warto stosować różne końcówki myjki.

Jak prawidłowo myć paszowóz?

Mycie paszowozu najlepiej jest podzielić na etapy. Najpierw trzeba go opróżnić z pozostałości paszy i odłączyć zasilanie. Wtedy można przy pomocy myjki ciśnieniowej usunąć resztki pożywienia i zanieczyszczeń. W ten sam sposób warto umyć zewnętrzną powierzchnię wozu. Woda pod wysokim ciśnieniem skutecznie usunie nawet zaschnięty osad. Stosowanie wody pod różnymi kątami pomoże usunąć zaschnięty brud w trudno dostępnych miejscach. Należy też porządnie wyczyścić magnesy i sprawdzić ich stan. Utrzymanie paszowozu w czystości pomoże uchronić zwierzęta przed niebezpiecznymi drobnoustrojami. Regularne, staranne mycie paszowozu co kilka tygodni to gwarancja utrzymania odpowiedniej higieny w gospodarstwie.

Dodaj komentarz