Jak wygląda cięcie laserem rur i profili?

Usługi cięcia laserem profili i rur cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród firm z różnych gałęzi przemysłu. Obróbka ta zapewnia wysoką powtarzalność i jakość elementów, a także wykorzystywana jest do produkcji masowej, ze względu na wysoką szybkość cięcia. Cięcie profili i rur wykonywane jest w wielu branżach, m.in. w metalurgicznej, meblarskiej, a także w firmach zajmujących się budową maszyn. Jak działa laser fiber i jakie są jego zalety?

Jakie są zalety cięcia laserem profili?

Cięcie laserem profili wyróżnia wiele zalet, m.in. brak konieczności wykonywania dalszej obróbki. Przy zastosowaniu tej metody, powstają gotowe produkty o gładkich krawędziach. Laser światłowodowy stosuje się do obróbki profili stalowych i aluminiowych o różnych kształtach, m.in. takich jak: kątowniki, kształtowniki, ceowniki, płaskowniki, a także profile kwadratowe i okrągłe. Cięte elementy mogą mieć również różną grubość, nawet średnicę do 24 cm. Laser wykorzystuje się też do otworowania i perforowania profili. Można wykrajać nim otwory o dowolnym przekroju i wielkości, m.in. owalne i kołowe.

Dlaczego warto ciąć rury laserem światłowodowym?

Usługa cięcia rur laserem światłowodowym pozwala na wytworzenie elementów o bardzo wysokiej jakości. Laser fiber tworzy niewielką strefę wpływu ciepła, przez co redukuje ryzyko powstania jakichkolwiek odkształceń. Przy jego użyciu można też ciąć rury w sposób powtarzalny, dlatego świetnie nadaje się do produkcji masowej. Urządzenia wyposażone w system cięcia laserem 3D mogą obrabiać rury prostokątne, okrągłe, kwadratowe, a także o innym przekroju, a dzięki uchylnym głowicom tną nawet pod kątem 45 stopni. Usługi cięcia laserem rur i profili warto zlecić doświadczonej firmie, np. Dajano z Opatówka, która oferuje cięcie rur o długości do 6,5 m.

Jak przebiega cięcie laserem?

Do cięcia laserem stosuje się metody trzech S, co oznacza, że czynność można wykonać poprzez: stapianie, sublimację lub spalanie. Jej dobór zależy od grubości, a przede wszystkim rodzaju materiału. Wąska i gęsta wiązka lasera kierowana jest na obrabianą powierzchnię i rozprowadza na niej ogromną ilość ciepła. Dzieje się tak dzięki zamianie energii świetlnej w energię cieplną. Temperatura materiału podnosi się, po czym element roztapia się i odparowuje. Dotyczy to jedynie miejsca, na który kierowany jest strumień lasera.

Dodaj komentarz