Jaki zakres badań obejmuje okulistyka weterynaryjna?

Wielu z nas posiada zwierzęta, najczęściej psy lub koty. Odwiedzanie weterynarza to kluczowa czynność, którą powinniśmy wykonywać najczęściej kilka razy w roku. Zwierzęta tak samo, jak ludzie narażone są na różne choroby. Wykwalifikowany weterynarza zajmie się każdym problemem naszego pupila. Przykładem dziedziny z zakresu weterynarii jest okulistyka weterynaryjna. Oczy to ważny narząd, a o psi wzrok powinniśmy dbać tak samo, jak o swój.

Co powinno skłonić nas do odwiedzenia weterynarza pod kątem okulistyki weterynaryjnej?

Jeśli jakaś choroba u naszego zwierzęcia ma być wykryta szybko, musimy nieustannie obserwować, a zwierzę zawsze daje znać, że coś się dzieje. Jeśli zauważymy, że pies mocno trze oczy łapami, lub ociera pyskiem meble czy dywan to musimy coś z tym zrobić. Z reguły zachowanie świadczy o tym, że zwierzę odczuwa swędzenie lub ból. Takimi dolegliwościami zajmuje się okulistyka weterynaryjna w Gdyni i czasem warto też po prostu skontrolować stan oczu zwierzęcia.

Czasem takie dolegliwości są bardzo widoczne, na przykład z oczu może wypływać jakaś wydzielina. Oznacza to różne choroby, dlatego najlepiej będzie udać się do specjalisty, który fachowo oceni, na czym polega problem i wdroży odpowiednie leczenie.

Jaki zakres badań obejmuje okulistyka weterynaryjna?

Wykwalifikowany pod kątem okulistyki weterynarz nie tylko odpowiednio zdiagnozuje nasze zwierzę, ale też wyleczy schorzenia takie jak zapalenie spojówek czy infekcje bakteryjne powiązane z podrażnieniem spojówki. Ważne jest badanie ciśnienia śródgałkowego, które pozwala na wykrycie jaskry. Choroba ta powoduje nawet całkowitą ślepotę. Jeśli zauważymy, że nasz zwierzak wpada na drzwi lub nie trafia do budy, to może być to jaskra, lub zaćma. Wówczas nie ma chwili do stracenia, a ratunkiem dla nas jest gabinet weterynaryjny w Gdańsku.

Dla psów, które mają problemy z powiekami wykonywane, są zabiegi na gałce ocznej lub korekta powiek. Wiele osób ma problemy z kanalikami łzowymi. W gabinecie weterynaryjnym zwierzę poddawane jest terapii lekowej lub pewnym zabiegom. Można tam usunąć zaćmę i różnorakie zmiany przy wykorzystaniu ciekłego azotu. Każda choroba wymaga innego leczenia, niektóre natychmiastowego, dlatego tak ważne jest, aby nie bagatelizować problemów z oczami zwierząt.

Dodaj komentarz