Kiedy komornik może zająć pieniądze na koncie?

Komornik jest zgodnie z obowiązującymi przepisami funkcjonariuszem publicznym, który zajmuje się odzyskiwaniem należności. Ma on również uprawnienia do zajmowania środków na koncie bankowym dłużnika. W takich przypadkach stosowana jest taka metoda odzyskania długów?

Kiedy komornik zajmuje pieniądze na koncie?

Zajęcie pieniędzy na koncie bankowym przez komornika jest obecnie bardzo często stosowanym sposobem na pokrycie niespłaconych zadłużeń. Zajęcie to może między innymi dotyczyć nieopłaconego mandatu, kary, faktury, rachunku, pożyczki czy kredytu, a to jedynie kilka przykładowych powodów.

Do zajęcia pieniędzy na koncie bankowym dłużnika dochodzi na skutek wskazania takiej formy pobrania należności przez wierzyciela. Może on zatem wskazać, że chciałby, aby długi były pokryte właśnie z konta, co zwykle jest najprostszym sposobem na odzyskanie należności bez konieczności zajmowania mienia i jego licytacji.

Gdy potrzebny jest komornik Gliwice oferują dostęp do sprawdzonych kancelarii komorniczych zapewniających szybkie odzyskanie należności wierzycielom!

Ile pieniędzy może zająć komornik na koncie?

Zajęcie komornicze na koncie bankowym może obejmować różne kwoty, co wynika przede wszystkim z wysokości długu oraz dodatkowych, opłat, odsetek za brak spłaty zadłużenia w terminie.

W przypadku mniejszych długów, na przykład nieopłaconego mandatu, a także pokrywającej go kwoty na koncie, komornik ściąga tylko konkretną sumę. Zdarza się jednak, że blokowane jest całe konto dłużnika, gdy jego zadłużenie jest wysokie. Zgromadzone na nim środki mają wtedy na celu pokrycie zadłużenia w całości albo częściowo zależnie od jego wysokości.

Warto też pamiętać o tym, że komornik nie może zajmować całej kwoty na koncie, ale obowiązują wtedy określone limity wskazane w przepisach. Dotyczy to również zajmowania środków pochodzących z pensji oraz otrzymywanych świadczeń. W takim przypadku można zgłosić przekroczenie przez komornika uprawnień przez złożenie na niego skargi.

Co zrobić, gdy komornik zajął konto?

W przypadku zajęcia konta przez komornika oraz przy niespłaconych długach najprostszym sposobem, aby odblokować rachunek, będzie opłacenie zadłużenia.

Zdarza się jednak, że zajęcie konta jest efektem oszustwa poszkodowanego, na przykład kradzieży tożsamości. Wówczas za powstanie długów odpowiedzialna jest inna osoba, która wykorzystała dowód osobisty czy kartę płatniczą innej osoby. Wówczas konieczne jest zgłoszenie się do komornika oraz na policji. W takich sprawach pomagają także kancelarie prawne.

Dodaj komentarz