Kłopoty z podrażnionym gardłem? Są na to skuteczne sposoby

Ostatnio dopadły mnie problemy z gardłem. Wczesnowiosenna pogoda nie nastraja wszakże do optymizmu. Niestety, w okresie zimowym choroby mnie nie oszczędzały. Ogólne osłabienie organizmu sprawiło, że cały czas borykam się z przeziębieniem… a najbardziej męczące jest suche i podrażnione gardło.

Przeziębienie i jego skutki

Niby zwykłe przeziębienie, a podrażnione gardło sprawiło, że mówienie było dla mnie dużym dyskomfortem. Symptomy przeziębienia to zazwyczaj nieżyt nosa, kaszel, wzrost ciśnienia w zatokach, pieczenie oczu, uczucie ogólnego osłabienia itp.

Objawy przeziębienia spowodowały nadmierne wysuszenie śluzówki. Co to oznacza w praktyce? Po prostu w śluzówce braknie nawilżającego śluzu.

Co może pomóc na chore gardło?

Na podrażnione gardło jest wiele skutecznych, domowych sposobów. Bardzo pomogły mi ciepły okład owinięty wokół domu. W jaki sposób oddziałują ciepłe układy? Po pierwsze poprawiają pracę układu krążenia, a także poszerzają naczynia krwionośne. Taki okład można bez żadnego problemu wykonać samodzielnie. Taki okład wspomoże również gorczyca, którą należy wcześniej pokruszyć. Taką gorczycę dodajemy do ciepłej wody i moczymy w niej kawałki materiału. Okład umieszczamy na szyi na około piętnaście minut.

Na podrażnione gardło pomogą także pastylki do ssania. Sprawdź, czy mają w swym składzie takie składniki, jak:

  • miód o działaniu kojącym,
  • witaminę C wspierającą działanie układu odpornościowego,
  • propolis, czyli naturalną substancję wytwarzaną przez pszczoy; propolis słynie z zawartości wielu cennych składników: flawonoidów, olejków eterycznych oraz mikroelementów.

Na podrażnione gardło pomogą również ciepłe herbatki z cytryną i sokiem malinowym.

Pamiętaj jednak, że żadne domowe metody nie zastąpią wizyty u lekarza. Jeśli objawy szybko nie ustępują, udaj się po fachową pomoc.

 

Wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony pixabay.com.

 

Dodaj komentarz