Kominy ceramiczne – budowa, zalety i wady, zakup

Wybór odpowiedniego rodzaju komina ma duże znaczenie. Wśród często kupowanych kominów znajdują się te wykonane z ceramiki. Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące budowy, zalet i wad oraz zakupu kominów ceramicznych.

Jak zbudowany jest komin ceramiczny?

Nowoczesne kominy ceramiczne – https://kominprofil.pl/kominy-ceramiczne/ budowane są z elementów prefabrykowanych, które tworzą systemy kominowe. W porównaniu do zwykłego komina ceramicznego ten wykonany z prefabrykatów jest znacznie prostszy i szybszy w montażu.

Z zewnątrz prefabrykowany komin ceramiczny składa się z bloczków. Bloczki te układane są na sobie, aby stworzyć cały komin. Dobierając odpowiednią liczbę bloczków, można wybudować komin o konkretnej długości.

Wewnątrz bloczków umieszcza się rurę ceramiczną, która jest dodatkowo izolowana, na przykład z użyciem wełny mineralnej. Rury w kominie łączone są szczelnie z użyciem specjalnego kitu kwasoodpornego.

Można również wybrać odpowiednie zakończenie komina – strażak albo parasol, a także dodatkowe elementy, na przykład drzwiczki kominowe, kratki.

Warto też wskazać, że kominy ceramiczne mogą jednocześnie służyć jako elementy systemu wentylacyjnego. Dostępne są kominy z jednym, dwoma, trzema i czterema kanałami wentylacyjnymi.

Kominy ceramiczne – zalety i wady

Obecnie kominy ceramiczne są bardzo popularne i wybierane do wielu domów jednorodzinnych oraz do budynków przemysłowych, użyteczności publicznej.

Zalety kominów ceramicznych:

  • Odporne na działanie niskich i wysokich temperatur oraz zmian temperaturowych,
  • Przez długi czas utrzymują ciepło,
  • Nie są podatne na odkształcenia,
  • Mogą służyć przez wiele lat,
  • Niepodatne na pożary sadzy,
  • Kominy z elementów prefabrykowanych są proste i szybkie w budowie,
  • Mogą być wybudowane jako wolnostojące i dostawione do innych konstrukcji.

Wady kominów ceramicznych:

  • Niskiej jakości kominy są narażone na szybkie uszkodzenie,
  • Muszą być precyzyjnie zamontowane.

Gdzie kupić komin ceramiczny?

Aktualnie kominy ceramiczne oferuje wielu producentów, dlatego przed zdecydowaniem się na zakup warto poznać różne oferty producentów.

Dobierając odpowiedni komin ceramiczny, warto zdecydować się na system kominowy znanego producenta, cieszącego się uznaniem wśród klientów. Można mieć wtedy pewność, że komin będzie wykonany z wysokiej jakości materiałów i bez problemu posłuży na lata. Wybrani producenci zapewniają nawet 30-letnie gwarancje na swoje kominy ceramiczne.

Więcej informacji o dostępnych w sprzedaży systemach kominowych z ceramiki można znaleźć bezpośrednio na witrynach ich producentów.

Dodaj komentarz