Moda na wina ekologiczne

Moda na ekologię trwa w najlepsze! Ale czy na pewno jest to moda, czy bardziej styl życia? Prawda jest taka, że jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, co jemy i pijemy. Oszaleliśmy na punkcie zdrowego odżywiania. Chętnie kupujemy warzywa i owoce od lokalnych rolników. Coraz częściej zamiast do marketu, jeździmy na ekologiczne bazarki. Dlaczego więc nie mielibyśmy sięgać po ekologiczne wina? Ich popularność sukcesywnie rośnie. W produkcji win ekologicznych prym wiodą Włochy, Austria i Francja. Ekologiczne wina francuskie cieszą się największą popularnością ze wszystkich i są najchętniej kupowane. Czym są wina ekologiczne i dlaczego warto je kupować? O tym poniżej.

Czym jest wino ekologiczne?

Wino ekologiczne, w tym również ekologiczne wino francuskie to nic innego jak trunek zrobiony z gron pochodzących z uprawy ekologicznej, w której nie używano chemikaliów, sztucznych nawozów, pestycydów oraz substancji zmodyfikowanych genetycznie. O ile w uprawach ekologicznych dozwolone są np. siarczany miedzi, gdyż rozkładają się w środowisku, o tyle wszelkie środki syntetyczne są surowo zakazane. Wina ekologiczne, również tak bardzo dziś popularne francuskie wina ekologiczne to wysokiej jakości trunki, które są wolne od siarczynów i wyhodowanych w laboratorium drożdży, nie zawierają żadnych polepszaczy smaku, aromatu i koloru. Specjaliści mówią, że są to wina, którym nic nie dodano, a jednocześnie nic nie ujęto. Naturaliści odrzucają wszelkie techniczne manipulacje, dzięki czemu wina naturalne mają bardziej oryginalne i bardziej złożone bukiety. Francuskie wina ekologiczne oddają autentyczność smaku – zarówno konkretnego szczepu, jak również konkretnego siedliska. I to właśnie za to cenione są najbardziej.

Podsumowując: wino ekologiczne / naturalne to produkt, który został wytworzony przy ograniczonym użyciu sztucznych, a więc wytworzonych przez człowieka lub poprzez syntezę chemiczną środków. Wino naturalne, ekologiczne pochodzi z organicznie uprawianych winorośli.

Francuskie wina ekologiczne

Mimo, że wiele europejskich winnic zajmuje się produkcją win ekologicznych, to jednak winnice Francji należą do najbardziej znanych i cenionych. Dlaczego? Wynika to głównie z tego, że regiony winiarskie Francji położone są w idealnych, jeśli nie najlepszych szerokościach geograficznych dla uprawy winorośli. Jednocześnie należą do dwóch zasadniczych stref klimatycznych, które determinują uprawę niemal wszystkich gatunków winorośli szlachetnej, z której powstaje wino. Najbardziej znane ekologiczne winnice  Francji to Chateau i Bordeaux. Kolejną obszerną krainą wina jest Bourgogne, czyli Burgundia. Uchodzi ona za królestwo wybitnych win z dwóch odmian winorośli: Pinot Noir oraz Chardonnay .

Czym wyróżniają się ekologiczne winnice Francji?

Regiony winiarskie Francji od wielu już lat uznawane są za jedne z najlepszych. Duży wpływ na to ma samo położenie geograficzne Francji. A czym wyróżniają się ekologiczne winnice Francji, takie jak np. Chateau czy Bordeaux? Przede wszystkim tym, że ograniczają one, a nawet całkowicie eliminują stosowanie środków chemicznych, które zwykle stosuje się przy każdej innej uprawie winogron. W winiarniach ekologicznych stosuje się także naturalne źródła energii. Tutaj wszystko odbywa się zgodnie z rytmem natury i fazami księżyca. Zamiast sztucznych nawozów, stosuje się wyłącznie naturalne środki nawożenia gleby, a dodatkową siłę ziemia czerpie z kosmosu. Same metody wytwarzania wina w winnicach ekologicznych są również obwarowane wieloma zasadami. Winogrona nie fermentują w stalowych tankach, a owoce tłoczy się przy pomocy drewnianej prasy.

Podsumowując: ekologiczne winnice Francji nie stosują sztucznych nawozów i chemicznych środków ochrony roślin: pestycydów, insektycydów, herbicydów, fungicydów, itp. Wykluczają również genetycznie modyfikowane szczepy i genetycznie modyfikowane drożdże. Poziom siarczynów konserwujących wino jest zdecydowanie niższy niż w winiarstwie konwencjonalnym.

Czy warto kupować ekologiczne wina francuskie?

Oczywiście, że tak! Francuskie wina ekologiczne mają przewagę nad wszystkimi innymi winami. Ich naturalność to bez wątpienia atut, którym wino ekologiczne wyróżnia się na tle innych. Ekologiczne wina francuskie produkuje się z dbałością o środowisko, bez użycia sztucznych nawozów, dzięki czemu smakują o niebo lepiej. Wielką rolę w ekologicznych uprawach winorośli odgrywa także jakość gleby. Jest ona naturalnie odżywiona ekologicznymi nawozami, co pozwala winorośli korzystać z jej wszystkich naturalnych składników. To z kolei urozmaica bukiet smaków wśród win ekologicznych. Jeśli lubisz francuskie wino wytrawne, to wyobraź sobie jak wyjątkowo smakuje to w wersji ekologicznej – będące kwintesencją tego, co w naturze najlepsze. Ekologiczne wina francuskie wyróżniają się bardzo pełnym i wyrazistym aromatem bez nut sztuczności i chemicznego posmaku. Można również spodziewać się ciekawszego koloru i struktury. I to bez względu na to, czy jest to ekologiczne francuskie wino wytrawne, słodkie, białe czy czerwone.

Ale smak wina ekologicznego to jedno. Brak siarczynów to kolejna kwestia, która przemawia za kupowaniem win ekologicznych. Tradycyjne wina (wina nie będące eko) są siarkowane. Po to, aby się nie zepsuły, nie straciły koloru i smaku. Niestety, u wielu osób siarka powoduje podrażnienia, nieprzyjemne wysypki i alergie. Dodatkowo, dodana w zbyt dużych ilościach po prostu psuje smak trunku. W przypadku win ekologicznych tego typu problemy nie występują, gdyż wina te pozbawione są siarczynów. To właśnie sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na zakup win ekologicznych. Warto w tym miejscu dodać, że wysokiej jakości ekologiczne wino francuskie o wiele łatwiej kupić dziś niż jeszcze kilka lat temu. Wystarczy tylko odwiedzić dobry sklep z winem, np. sklep internetowy Profil Wino i po problemie.

Uwaga! Ekologiczne winiarstwo może mieć wiele różnych oznaczeń. Stąd na butelkach można przeczytać określenia: eko, ekologiczne, bio lub organic. Wszystkie informują nas o tym, że wino powstało bez dodatku sztucznych środków i bez genetycznej modyfikacji nasion. Często ma również o wiele mniejszą zawartość siarczanów.

Gdzie kupować ekologiczne wina francuskie?

Zacznijmy od tego, gdzie nie kupować. Na pewno warto omijać wszelkie dyskonty i markety. Naprawdę dobre ekologiczne wino francuskie znajdziemy w specjalistycznym sklepie z winem. Doskonałym przykładem jest tu sklep internetowy Profil Wino, oferujący wyłącznie najlepsze francuskie alkohole pochodzące z ekologicznych winnic Francji, w których grona na wina zbiera się tylko ręcznie. W sklepie z winami Profil Wino znajdziemy wyrafinowane francuskie alkohole – zarówno ekologiczne wina czerwone, jak również ekologiczne wina białe. Wszystkie francuskie alkohole dostępne w sklepie Profil Wino nie zawierają siarczynów, które mogłyby powodować bóle głowy, podrażnienia skórne czy pieczenie w żołądku. Ekologiczne wina francuskie ze sklepu Profil Wino nie zawierają też substancji mających na celu „polepszenie” smaku, koloru czy zapachu wina. Jeśli więc szukasz prawdziwego, dobrego wina francuskiego, które zostało wytworzone w naturalny sposób przy użyciu wyłącznie naturalnych składników, koniecznie zajrzyj do sklepu z winem Profil Wino!

Dodaj komentarz