Oczyść organizm po wakacjach

Bardzo często wakacje oznaczają beztroskę nie tylko w kontekście spędzania wolnego czasu, lecz także w sferze codziennego menu. Wakacyjny wyjazd sprzyja spożywaniu tak zwanego „śmieciowego jedzenia”. Nie ma co się dziwić. Sama również popełniam ten błąd… zresztą nie traktujmy takiego tymczasowego sposobu żywienia jak coś bardzo złego. Przecież od czasu do czasu można pozwolić sobie na jakąś niezdrową przekąskę. Jeśli postanowimy sobie powrócić do zdrowego trybu żywieniowego, to połowa sukcesu. Warto również oczyścić organizm. Tylko jak? Na szczęście mamy na to wiele sposobów.

Oczyszczanie organizmu należy rozpocząć od jelit

Ostatnie badania naukowców dowodzą, iż jelita pełnią funkcję „drugiego mózgu”. Dlatego też należy koniecznie zadbać o usunięcie szkodliwych związków z jelit. Zaburzenia trawienia mogą doprowadzić do rozwoju takich schorzeń, jak zapalenie jelita grubego, nowotwór, astma, a nawet zapalenia stawów.

Jelita są częścią układu pokarmowego – zajmują prawie 7,5 metra. Należy wiedzieć, że jelito cienkie trawi pokarmy, natomiast zadaniem jelita grubego jest oczyszczanie organizmu z przeróżnych produktów przemiany materii. Ponadto jelito grube wpływa na odpowiednie wchłanianie wody zawartej w treści pokarmowej. Permanentne błędy żywieniowe prowadzą przede wszystkim do odkładania się w jelitach szkodliwych toksyn. Taki stan prowadzi między innymi do znacznego spadku odporności. W takim przypadku konieczna jest odpowiednia kuracja oczyszczająca.

Oprócz jelit oczyszczenia wymaga wątroba. To narząd, który potrafi sam się regenerować. Jeśli jednak będziemy cały czas odżywiać się niezdrowo, wówczas wątroba może całkowicie stracić zdolność do autoregeneracji.

Nie zapomnijmy o jelicie cienkim. Tak, jak wyżej wspomniano jelito cienkie odpowiedzialne jest za właściwe wchłanianie składników odżywczych. Dania fast food oraz żywność wysoce przetworzona prowadzi do nadmiernego obciążenia jelita cienkiego. W takim przypadku trzeba zastosować dietę oczyszczającą z toksyn.

Jelito grube to inaczej okrężnica. Jeżeli doprowadzimy do nagromadzenia się toksyn w układzie pokarmowy, wtedy mogą pojawić się takie dolegliwości, jak zaparcia, wzdęcia, ból w dolnych partiach brzucha, spadek energii itp. Aby poprawić pracę jelita grubego, powinniśmy przede wszystkim zrezygnować ze spożywania żywności niewiadomego pochodzenia. Zaparcia niweluje aktywność fizyczna, a także zwiększony tryb spożywania produktów bogatych w błonnik nierozpuszczalny. Zadaniem błonnika jest poprawa perystaltyki jelit, odpowiednie ukrwienie jelit oraz wydzielanie odpowiedniej ilości soków trawiennych.

Jak oczyścić organizm?

Sposobów na oczyszczenie organizmu z toksyn jest wiele. Po pierwsze należy wprowadzić dietę oczyszczającą. Chociaż zmiana trybu żywienia nie wymaga wizyty u lekarza, to jednak warto sprawdzić nasz stan zdrowia. Być może problemy trawienne są oznaką poważniejszej choroby. Przeciwwskazaniem do stosowania diet oczyszczających jest zajście w ciążę.

Produkty oczyszczające organizm z toksyn

Dietetycy przekonują, iż jednym z najbardziej oczyszczających, naturalnych produktów jest cytryna. Przed zjedzeniem śniadania poleca się wypicie wody z dodatkiem soku z cytryny, która pobudza perystaltykę jelit, a także uzupełnia braki witaminy C oraz bioflawonoidów. Lubisz jabłka? To bardzo dobrze, bo zaletą jabłek jest wysoka zawartość błonnika. W jabłkach znajdziemy błonnik w dwóch postaciach: nierozpuszczalny oraz rozpuszczalny. Ponadto błonnik wchłania toksyny i usuwa z układu pokarmowego.

Dobrym produktem oczyszczającym organizm jest kapusta biała. Jej cennym składnikiem są antyoksydanty – glukoynolany. Ich zadaniek jest ochrona przed nowotworami oraz dostarczenie organizmowi witamin: C oraz K. Kapusta przyniesie więcej dobrego, jeśli będziemy ją spożywać na surowo.

Silnym działaniem oczyszczającym odznaczają się również borówki. Także zawierają w swym składzie dużo silnych antyoksydantów, a także bogate są w witaminę C. Dietetycy podkreślają, iż chronią przed chorobami serca, alergiami, a także cukrzycą.

Zalety siemienia lnianego

Niezwykle zdrowym produktem oczyszczającym jest oczywiście siemię lniane. To niezbędny składnik każdej kuracji oczyszczającej. Siemię lniane aż kipi od obfitości kwasów Omega-3, błonnika i lignanów, które działają niczym szczotka wymiatająca szkodliwe produkty przemiany materii. W sklepach możemy zaopatrzyć się w odtłuszczone, zmielone siemię lniane. Więcej dobrego w naszym ciele poczyni jednak naturalne i świeżo zmielone siemię lniane.

Napoje

Chcesz oczyścić organizm? Postaw na zieloną herbatę. Ten herbaciany napój posiada w swoich komponentach niezwykle silny antyoksydant EECG. Ten składnik działa zbawiennie przede wszystkim na wątrobę. Odznacza się dodatkowo działaniem antynowotworowym i antycholesterolowym.

Oczywiście nie wolno zapominać o wodzie mineralnej, która znakomicie nawadnia organizm i pomaga wypłukać z układu pokarmowego szkodliwe toksyny.

Dodaj komentarz