Opiekunka dziecięca – jakie wykształcenie jest konieczne?

Aby zostać opiekunką dziecięcą, nie jest w zasadzie potrzebne żadne wykształcenie kierunkowe. Niemniej jednak osoby, które posiadają odpowiednie przygotowanie w tym zakresie, mogą liczyć na łatwiejsze znalezienie zatrudnienia. Jakie wykształcenie będzie pomocne w znalezieniu pracy na stanowisku opiekunki dziecięcej?

Jaką wiedzę i umiejętności powinna posiadać opiekunka dziecięca?

Opiekunka dziecięca jest osobą zajmującą się opieką nad dziećmi, najczęściej dziećmi w wieku do lat 3., które wymagają stałej kontroli ze strony osoby dorosłej. Zawód ten przeznaczony jest dla osób, które lubią spędzać czas z dziećmi i mają z nimi dobry kontakt.

Może ona nie tylko sprawować opiekę, ale również prowadzić różne rodzaje zajęć, dzięki czemu wspomaga rozwój psychomotoryczny dzieci. Dzięki temu pomaga im w zdobywaniu nowych zdolności.

Opiekunka dziecięca powinna zatem wyróżniać się odpowiednią wiedzą oraz umiejętnościami, które pomagają jej w prowadzeniu opieki oraz zajęć dla najmłodszych. Zaliczają się do nich między innymi wiedza w zakresie:

  • Organizacji pracy opiekunki,
  • Anatomii oraz fizjologii dziecka,
  • Pielęgnacji dziecka – zdrowego oraz ze schorzeniami, niepełnosprawnością,
  • Prowadzenia różnych rodzajów działań edukacyjnych, aktywizujących dla dzieci,
  • Profilaktyki zdrowotnej wśród dzieci,
  • Psychologii dziecięcej.

Opiekunka dziecięca – perspektywy wykształcenia

Aktualnie wykształcenie w kierunku opiekunki dziecięcej można uzyskać przede wszystkim w szkołach policealnych, ale również dostępne są różne kursy, które trwają krócej. Pozwalają one na zdobycie wykształcenia w określonych obszarach i poszerzanie posiadanych umiejętności.

Szkoły policealne organizują kompleksowe zajęcia, podczas których przyszłe opiekunki dziecięce mogą uzyskać kierunkowe wykształcenie. Tego typu zajęcia trwają najczęściej 2 lata i wymagają wykształcenia średniego. Po ich zakończeniu można uzyskać uprawnienia w kategorii SPO.04. Świadczenie usług opiekuńczych i wspomagających rozwój dziecka.

Jak zdobyć wykształcenie w kierunku opiekunki dziecięcej?

Osobom zainteresowanym zdobyciem wykształcenia w kierunku jak opiekunka dzięcięca Kraków – https://faber.edu.pl/kursy/kursy-inne/opieka-medyczna/opiekunka-dziecieca/ zapewnia dostęp do różnych szkół, gdzie prowadzone są kursy i zajęcia. Dokładne informacje dotyczące oferty edukacyjnej w Krakowie można znaleźć na stronach internetowych działających w tym mieście placówek.

Zatem wiedza w zakresie opieki nad dziećmi jest bardzo pomocna w zawodzie opiekunki. Osoby, które chciałyby związać się z tą profesją, powinny zatem pomyśleć o skorzystaniu z oferty placówek edukacyjnych w tym kierunku.

Dodaj komentarz