Statystyki pokazują, że w ostatnim dziesięcioleciu znacząco wzrosła liczba rozwodów. Wynika to przede wszystkim ze zmian społeczno – gospodarczych. Kobiety nie czują się już zobowiązane do tworzenia pozorów, gdy nie są szczęśliwe w związku. Ponadto są w stanie utrzymać się samodzielne po rozstaniu. Także mężczyźni nie odczuwają już takiej presji społecznej i nie obawiają się zakończyć związku. Czy jednak zawsze rozwód musi oznaczać awantury, krzyki i wzajemne pretensje? Oczywiście, że nie.
Dzieci – przygotuj je do zmian
Fakt posiadania dzieci nie oznacza, że musisz tkwić w nieudanej relacji. Wręcz przeciwnie – dzieci rozumieją więcej, niż Ci się wydaje. Doskonale widzą i czują, że między rodzicami coś nie jest w porządku. To odbija się na ich zdrowiu psychicznym, a niekiedy także i fizycznym. Tworzenie pozorów rodziny wyrządza dzieciom ogromną krzywdę i utrudnia budowanie zdrowych relacji w przyszłości.
Jeżeli czujesz, że samodzielnie możesz sobie nie poradzić z przygotowaniem dzieci na nadchodzące zmiany, nie obawiaj się skorzystać z profesjonalnej pomocy. Psycholog wyjaśni Twoim dzieciom w przystępny dla nich sposób, co wydarzy się w najbliższej przyszłości. Pamiętaj, że masz prawo do szczęśliwego życia i spełnienia swoich marzeń. Nie pozwól sobie wmówić, że przez rozwód zniszczysz życie Twoim dzieciom. Szczęśliwy i oddychający pełną piersią rodzic, to najlepszy wzór i oparcie dla każdego dziecka.
Rozwód bez orzekania o winie – czyli w tej walce nie ma przegranych
Zanim udasz się do adwokata lub sądu, usiądź i spokojnie porozmawiaj ze swoją drogą połówką. Jeżeli wspólnie dojdziecie do wniosku, że nie widzicie już żadnych szans na uratowanie Waszego związku, ustalcie zasady rozstania. Im dłuższy stażem związek, tym więcej kwestii trzeba omówić. Chodzi tu nie tylko o opiekę nad dziećmi, czy wspólnymi zwierzętami, ale także o podział Waszego wspólnego majątku, jeżeli taki posiadacie. Możecie oczywiście skorzystać z pomocy profesjonalisty tak, aby mieć pewność, że Wasze ustalenia będą miały moc prawną. Udajcie się wspólnie do adwokata i omówcie wspólnie Wasze ustalenia.
Rozwód bez orzekania o winie oznacza, że w wyroku rozwodowym sąd nie orzeka z czyjej winy nastąpił rozpad małżeństwa. Taki rozwód można uzyskać już na pierwszej rozprawie, jeżeli nie pojawią się w jej trakcie nowe wnioski lub nie dojdzie do ujawnienia nowych okoliczności. Sąd przychyla się do ustaleń stron, jeżeli tylko są one zgodne z literą prawa. Co ważne w przypadku takiego orzeczenia rozwodowego, nie ma już możliwości ubiegania się o alimenty przez którekolwiek z byłych współmałżonków. O takie alimenty na okres maksymalnie 5 lat może się bowiem ubiegać wyłącznie współmałżonek, który nie jest winny rozkładu pożycia małżeńskiego. Oznacza to zatem, że konieczne jest orzeczenie o wyłącznej winie drugiego współmałżonka.
Nie warto traktować rozwodu, jako formy zemsty na współmałżonku. Sąd wydając orzeczenie kieruje się przepisami prawa, a sama rozprawa nie wygląda tak, jak przedstawiają to seriale paradokumentalne. Rozwód to tak naprawdę formalne zakończenie związku małżeńskiego i zmiana stanu cywilnego.
Dowiedz się więcej z bloga na stronie Kancelaria Radcy prawnego Lucyna Szabelska