Serwuj alkohole z klasą

Profesjonalnie wyposażony bar alkoholowy zapewnia ergonomię i komfort pracy barmana, a także możliwość bezproblemowej obsługi klientów. Specyfika tego miejsca sprawia, że sprawna realizacja zamówień jest warunkiem zadowolenia klienta i satysfakcji barmana – liczy się klimat i jakość, ale także tempo i efekty pracy. Oczywiście na wybór wyposażenia i akcesoriów barowych ogromny wpływ ma rodzaj serwowanych trunków – od typowych barów piwnych, po miejsca, gdzie serwuje się różne alkohole – wina, wódki, fantazyjne i klasyczne drinki oraz najlepszy koniak.

Organizacja i wyposażenie miejsca pracy barmana

Z punktu widzenia barmana jego miejsce pracy musi być tak zaprojektowane, aby miał pod ręką i w pobliżu wszystko co niezbędne. Poza doskonale zaopatrzonym barkiem istotne znaczenie mają sprzęty i akcesoria, takie jak szeroko rozumiane szkło (kieliszki, szklanki, kufle), korkociągi, shaker, dozowniki, dyspensery, korki do butelek, a także dekoracje do drinków, słomki, tace, mata barmańska itp. Tak naprawdę każdy z serwowanych trunków ma swoje wymagania, nie tylko w zakresie typu szkła w jakim jest podawany. Akcesoria do wina to cała gama specjalistycznych „gadżetów”. W koktajl barze niezbędny będzie np. słynny bostoński shaker ze szklanką, krustownica, kolorowe koncentraty i barwna gama palemek, parasolek oraz innych ozdobnych elementów. W pubie piwnym króluje dystrybutor do piwa, a obok kolekcja szklanic oraz kufli. Oczywiście na wyposażeniu baru są też inne sprzęty takie jak np. ekspres do kawy czy niezbędne stanowisko myjące do szkła. Gastrosklep.pl oferuje kompleksowe zaopatrzenie, doradztwo, montaż i serwis.

Nie samym piwem bar żyje

Stanowisko barowe musi być wyposażone w odpowiednią instalację do nalewania piwa. Mogą być to tradycyjne nalewaki, efektowne beczki itp. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest stołowy dystrybutor piwa. Obrotowa podstawa i niekapiący kran zapewniają wygodną obsługę. Przyda się także podgrzewacz, nie brakuje przecież amatorów grzanego piwa, do tego zestaw kufli i szklanek do piwa. Można powiedzieć, że stanowisko piwne należy do najmniej skomplikowanych.

Nieco większe wymagania ma miejsce pracy barmana, który przygotowuje drinki i serwuje wina oraz inne alkohole. Przede wszystkim musi odpowiednio wyeksponować oferowane trunki. Do tego celu służą m.in. stojaki na wina, wódki, whisky itp., chłodziarki, winiarki. W ofercie Gastrosklep.pl znajdzie się oczywiście pełen wybór szkła do serwowania alkoholi i koktajli, miksery barowe, shaker bostoński, który jest barmańskim must have. Są kruszarki i pojemniki do lodu, nalewaki i dozowniki na butelki oraz oczywiście kompleksowy wybór akcesoriów do wina, które stanowią odrębne zagadnienie, głównie z uwagi na sam rytuał przechowywania i serwowani

a tego szlachetnego trunku.

Akcesoria do wina

Gastrosklep.pl oferuje praktycznie wszystko, co jest niezbędne w barze podającym wina. Ekspozycję zapewniają efektowne stojaki, stelaże oraz winiarki, które jednocześnie gwarantują najlepsze warunki przechowywania. Wino na stoliku u gościa doskonale prezentuje się i chłodzi w coolerze. Może być to przezroczysty cooler akrylowy, cooler z wkładem chłodzącym czy też tradycyjne, wypełnione lodem wiaderka i misy do szampana. Jeśli chodzi o serwowanie win niezbędny jest szeroki wybór szkła – kieliszków o różnych kształtach i pojemnościach. A na dobry początek pod ręką muszą być oczywiście korkociągi. Wybór zależy na ogół od tego, czym najwygodniej pracuje się barmanowi i kelnerowi – są korkociągi proste (raczej do domu), barmańskie, automatyczne i półautomatyczne. Są też specjalne akcesoria takie jak korkociąg do usuwania wadliwych korków czy bardzo praktyczne pompki próżniowe do wina. Nie jest to wcale typowy „gadżet” ale sprzęt, który tak naprawdę powinien mieć każdy koneser wina. Pompka pozwala odessać powietrze z butelki, dzięki czemu pozostała w nim reszta trunku zachowa swoje właściwości – smak, aromat. Gastrosklep.pl oferuje pompki z korkami do szampana i do wina. Kolejny intersujący element wyposażenia to klucz do wina – z opisu dowiadujemy się, że służy on do natychmiastowego postarzenia i wyeksponowania właściwości wina oraz reguluje balans smaku. Na podorędziu barmana serwującego wina i szampany powinny znaleźć się także obcinacze do folii (mogą być zintegrowane z korkociągiem), nalewaki, dozowniki, termometry do wina. Zestaw takich akcesoriów do wina to nie tyko komfort pracy barmana kelnera, ale przede wszystkim kwestia pewnego rytuału, szacunku i podejścia do specyficznego trunku jakim jest wino.

Winiarki – chłodzenie i przechowywanie win

Mówiąc o wyposażeniu i akcesoriach barowych w kontekście wina trzeba zatrzymać się dłużej przy tzw. winiarkach. Należy bowiem zapamiętać, że chłodziarka do wina to zupełnie inne urządzenie niż zwykłe lodówki czy szafy chłodnicze. Przyjrzyjmy się zatem warunkom, jakie powinno się zapewnić winom, zarówno w lokalu gastronomicznym, jak i w domu. Chodzi tu przede wszystkim o temperaturę, wilgotność, filtrowanie powietrza, zaciemnienie oraz amortyzację drgań. Można powiedzieć, że winiarki są jak humidory dla szlachetnych cygar.

  • temperatura powinna być stała i oscylować w granicach 12°C,

  • poziom wilgotności powinien wynosić powyżej 50%, ale nie więcej niż 75%,

  • aktywny filtr węglowy musi zagwarantować odpowiednią wentylację, eliminować niepożądane zapachy i regulować wilgotność,

  • wina lubią ciemność, chłodziarki mają zatem solidne drzwi zapewniające całkowite zaciemnienie albo szklane – chroniące przed światłem i promieniowaniem UV,

  • winiarki muszą posiadać system tłumienia drgań, gdyż te nie służą jakości wina.

W ofercie Gastrosklep.pl można znaleźć winiarki do zabudowy i wolnostojące, o różnej pojemności. Są też specjalne drewniane skrzynie oraz półki drewniane do składowania butelek z winem. Ciekawym rozwiązaniem służącym do podawania win są także dyspensery do serwowania wina na kieliszki.

Jak widać świat trunków i specyfika ich sprzedaży w lokalu gastronomicznym to wiele zagadnień – interesujących i wymagających sporej wiedzy. Z jednej strony trzeba dobrze wyposażyć bar, z drugiej ilość akcesoriów i sprzętów może stanowić spore wyzwanie. Kompleksowy asortyment oraz fachowość doradców w Gastrosklep.pl to zdecydowanie prostsza droga do dobrze wyposażonego i sprawnie działającego baru alkoholowego.

Dodaj komentarz