Usterki przepływomierza – przyczyny i naprawa

Przepływomierz jest urządzeniem przeznaczonym do prowadzenia pomiaru objętości cieczy. W jaki sposób można rozpoznać usterki przepływomierza? Jak go naprawić, gdy podaje błędne odczyty?

Działanie przepływomierza

Urządzenia pomiarowe jak przepływomierze mają bardzo szerokie zastosowanie.

Wykorzystywane są one między innymi w samochodach, gdzie służą do kontroli mieszanki powietrzno-paliwowej doprowadzanej do silnika. Są również stosowane w przemyśle w celu pomiaru przepływu mediów, na przykład ścieków, a także w gospodarce komunalnej, by określać poziom przepływu wód w rzekach, kanałach.

Obecnie w użyciu znajdują się równie modele przepływomierzy. Te w samochodach wyposażone są w specjalny kanał pomiarowy, w którym dokonuje się pomiaru przepływów. W przemyśle często stosowane są natomiast przepływomierze bezdotykowe, na przykład radarowe, które pozwalają na zbadanie przepływu bez kontaktu z medium.

Usterki przepływomierza – jakie dają objawy?

Urządzenia jak przepływomierze narażone są na uszkodzenie i mogą wymagać wtedy naprawy albo wymiany na nowe.

W przypadku samochodów najczęściej przepływomierze psują się na skutek stosowania niskiej jakości filtrów powietrza albo przy nadmiernej ilości oleju w układzie dolotowym. Zdarza się też, że problemem jest montowanie podrobionych przepływomierzy, które nie dają prawidłowych pomiarów.

Najczęściej o tym, że dochodzi do usterek, świadczy błędna praca przepływomierza – https://www.enko-pomiar.pl/naprawa-przeplywomierzy,78 między innymi w przypadku samochodów może oznaczać to nieprawidłową pracę silnika czy zaświecenie się lampki „check engine”.

W przypadku przemysłowych przepływomierzy problemem może być zanieczyszczenie urządzenia, umieszczenie go w pobliżu innych sprzętów zakłócających jego pracę czy też nieprawidłowa kalibracja i konfiguracja. Wtedy przepływomierz daje nietypowe wyniki albo nie działa w ogóle. O błędnej pracy urządzenia może również informować system informatyczny obsługujący przepływomierz, który odpowiada za przekazywanie i analizowanie pobranych przez niego danych.

Usterki przepływomierza – naprawiać czy wymieniać?

Przepływomierze to urządzenia, które można naprawiać, lecz nie zawsze jest to możliwe. Zdarza się, że błędna praca przepływomierza wywołana jest przez usterki, których nie można usunąć lub ich usunięcie nie dawałoby gwarancji prawidłowej pracy miernika.

Wobec tego wtedy, gdy przepływomierz nie działa prawidłowo, najczęściej należy wymienić go na nowy. Warto wtedy zdecydować się na sprawdzony model od zaufanego producenta, ponieważ na rynku można również znaleźć wiele podrobionych przepływomierzy.

Dodaj komentarz