Usuwanie gazów przemysłowych — w jakich branżach znajduje zastosowanie?

Gazy przemysłowe mogą być szkodliwe dla zdrowia pracowników przebywających w ich atmosferze, ale także dla różnego rodzaju maszyn, które znajdują się w zakładzie, gdzie wykorzystywane są tego typu substancje. Niewłaściwie oczyszczone mogą stanowić zagrożenie również dla środowiska naturalnego. Z tego powodu w wielu branżach wykorzystuje się instalacje, których zadaniem jest usuwanie gazów przemysłowych. W jakich sektorach znajdują one zastosowanie? Podpowiadamy.

Usuwanie gazów przemysłowych w branży metalurgicznej

Usuwanie gazów przemysłowych znajduje zastosowanie we wszystkich tych branżach, w których skutek różnego rodzaju procesów technologicznych dochodzi do uwalniania się do powietrza zanieczyszczeń. Z tego powodu systemy takie wykorzystywane są w branży metalurgicznej. Mowa tutaj zarówno o przemyśle metali nieżelaznych, jak i żelaznych, a także hutnictwie.

W tego typu zakładach często wskutek cięcia, szlifowania, spawania, piaskowania, śrutowania czy lutowania, a także obróbki skrawaniem do atmosfery przedostają się szkodliwe związki. Mogą one powodować dolegliwości zdrowotne u pracowników, takie jak problemy z oddychaniem, alergie czy łzawienie oczu. Z tego powodu w tego typu zakładach konieczne jest usuwanie gazów przemysłowych.

Usuwanie gazów przemysłowych — branża energetyczna

Przemysłowe systemy wentylacyjne muszą być wykorzystywane we wszystkich tych miejscach, w których w powietrzu unoszą się szkodliwe substancje. Mogą to być nie tylko różnego rodzaju związki chemiczne, ale także wirusy, bakterie, czy pyły. Z tego powodu wykorzystywane są w wielu różnych branżach, również spożywczej, farmaceutycznej czy kosmetycznej. Są one niezbędne także w sektorze energetycznym.

W tego typu przedsiębiorstwach należy jednak wykorzystywać wyłącznie systemy, które posiadają odpowiednie zabezpieczenia i są przystosowane do pracy w trudnych warunkach, wysokiej temperaturze i często również agresywnym środowisku.

Dodaj komentarz